KİTAP KURTLARININ ÖDÜLLERİ VERİLDİ

  • Eklenme Tarihi :29.03.2024 | 11:55
  • Muhabir :Haber Merkezi

KİTAP KURTLARININ ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Kütüphane Haftasının 60’ıncı yıl kutlama etkinlikleri çerçevesinde İskenderun kaymakamlığında düzenlenen törenle Halk Kütüphanesinde en fazla kitap okuyan okurlara ödülleri törenle takdim edildi.

 

Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan İskenderun Kütüphane Müdürü Nebil Özdemir, Kütüphane haftası için burada olduklarını belirterek “25-31 Mart tarihlerinde kutlanan Kütüphane Haftası ‘Yapay zekâ’ temalı akıllı kütüphaneler sloganıyla bu yıl 60’ıncısı kutlanıyor” dedi.

Değişik yaş gruplarında toplam 12 okurun, en çok kitap okuyucusu olarak belirlendiğini ifade eden Nebil Özdemir “Geçen sene deprem nedeniyle yapamadığımız için, iki yıllık bir istatistikle belirlenen arkadaşlarımız, ilk orta ve lise seviyesinde arkadaşlarımız var. Yetişkin okuyucularımız da var. İki arkadaşımız da İGSAŞ konteyner kentteki ufak kütüphanemizden geliyorlar. 1964 yılından beridir her yıl mart ayın son haftası kütüphane haftası olarak kutlanıyor. Bu vesileyle de arkadaşlarımızı burada okumaya teşvik etmek amacıyla hem de daha fazla okuyucuyu kütüphaneye çekmek amacıyla biz de her haftanın ilk gününde pazartesinde bu şekilde etkinlik düzenleyerek okumayı daha fazla kitlelere ulaştırmak için ve teşvik amacıyla böyle bir şey düzenliyoruz” diye konuştu. 

HALEN KİTAP ALMAYI KENDİ ADIMA ÖNEMSİYORUM

İskenderun kaymakamı Murat Sefa Demiryürk de, okurlara seslenerek “Bu alışkanlığınızı hiç bırakmayın. Bu bir yaşam tarzı, yaşam şekli olsun. Ben de mesela dün ilk defa fırsatım oldu, tüm gün okuyabildim İskender Pala’nın ‘Babil’de ölüp, İstanbul’da aşk kitabını bitirdim. Keyifle okudum, yogunluk ne kadar fazla olursa olsun okumayı asla bırakmamalıyız. Okuyarak beslenmeye, zihni egzersize ihtiyaç duyuyor, o yüzden yaptığınız iş çok kıymetli iş. Hepinizi tebrik ediyorum. Dönemsel faaliyet olarak görmeyin, bir hayat tarzı olarak görün.  İskenderun’un kitap kurtlarını, deyim yerindeyse burada misafir etmeyi çok önemsedim. İnşallah yaşamınız boyunca da bu tarzı devam ettirirsiniz. Daha nice okumalarınız olur, Ben liseden bu yana kitap biriktiriyorum. Üniversitedeyken ben haçlığımın ciddi bir bölümünü kitap almaya ayırıyordum, halen kitap almayı kendi adıma önemsiyorum” şeklinde konuştu.