KURTULUŞ CADDESİ CAN ÇEKİŞİYOR

  • Eklenme Tarihi :12.08.2023 | 02:49

Dünyanın ilk aydınlatılan caddesi olarak tarihte kendine yer edinen Herod, yani Kurtuluş Caddesi yaşanan depremin ardından adeta can çekişiyor

KURTULUŞ CADDESİ CAN ÇEKİŞİYOR

. 6 Şubat’ta meydana gelen depremde büyük yara alan Kurtuluş Caddesinde ağır bir taraftan ağır hasarlı binalar yıkılırken, diğer taraftan da tescilli binalar korunmaya çalışıyor.

Büyük yıkımın yaşandığı Kurtuluş Caddesi eski kimliğini kaybederken, Antakyalıların yüreklerini burkan bir başka olayda, depremden bu yana  tarihi caddede tescilli binaların kurtarılmasına halen başlanılamaması.  Yıkım çalışmaları dolayısı ile bir bölümü trafiğe kapatılan caddede yıkım çalışmalarının tamamlanmasının ardından Habib-i Neccar Cami gibi tescilli kültür varlıklarının bir an önce ayağa kaldırılmasını bekleyen Antakyalılar Kurtuluş Caddesi’nin eski kimliğine bir an önce döndürülmesini istiyorlar.

TOZ TOPRAM VE YIKIM

6 Şubatta meydana gelen depremde bir çok kültür varlığının yerle bir olduğu Kurtuluş Caddesi’nde şu günlerde toz, topramk ve yıkım hakim. Yıkım ekiplerinin çalıştığı cadde, tamamen terk edilmiş durumda. Ağır hasarlı binaların yıkıldığı caddede toz yüzünden yürümek mümkün değil. Yaz aylarında bir çok yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olan dünyanın ilk ışıklandırılan caddesi ünvanlına sahip Kurtuluş Caddesi çok kötü durumda ve ilgi bekliyor. (ESRA TURAN)