MOBBİNGLE MÜCADELE DESTEK HATTI KURULDU

  • Eklenme Tarihi :02.11.2022 | 14:21

Yenilikçi Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası YENİ SENDİKA tarafından “Mobbingle Mücadele Destek Hattı” kurulduğu açıklandı.

MOBBİNGLE MÜCADELE DESTEK HATTI KURULDU

Sendikanın Hatay İl Temsilcisi Osman Nuri Kundakçı yaptığı yazılı açıklamada, “Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sendikası Yeni Sendika’dan yeni bir proje daha hayata geçirildi. Türkiye’de ilk kez yapıldığı belirtilen mücadele destek hatları hem internet üzerindeki özel bir modülden hem de anlık iletişim uygulamaları üzerinden yönetilecek.” dedi.

Projenin detayları konusunda bilgiler veren Hatay İl Temsilcisi Osman Nuri Kundakçı, “Çalışma Hayatının Vebası” olarak nitelendirilen iş yerlerindeki mobbing davranışlarının sağlık sektöründe de yoğun bir şekilde görülmektedir. Yapılan çalışmalarda sağlık profesyonellerinin %40’lara varan oranlarda kasten mobbinge maruz kaldığının, %90 üzerinde de bir veya birden fazla mobbing davranışıyla karşılaştığının ve çalışanların çoğunun iş yerinde çalışma arkadaşlarının bu tür davranışlarına maruz kaldıklarına ve tanık olduklarını söyledi.

KARARLI BİR ŞEKİLDE MÜCADELE EDECEĞİZ

Yeni Sendika Hatay İl Temsilcisi Osman Nuri Kundakçı, MEYAD Mobbing Eğitim Yardım Araştırma Derneği ve Yeni Sendika Genel Merkezimiz işbirliği çerçevesinde Ankara’da genel başkanlar tarafından imzalanan “Mobbingle Mücadele Destek Hattı” protokolünün hayırlı olmasını dileyerek şunları söyledi: “Çalışanların sorunlarına yenilikçi yaklaşımlarla çözüm üretme anlayışında olduğu Yeni Sendika, Türkiye’de bir ilke imza attı. Başta kadın sağlık çalışanlarımız olmak üzere tüm sağlık ve sosyal hizmet profesyonellerimiz için bu hattı kurduk. Mobbing kavramının doğru anlaşılması ve mobbingle mücadele konusunda en yetkin sivil toplum kuruluşlarından biri olan MEYAD uzmanları ve bilirkişileri ile birlikte yürüteceğimiz bu çalışma Türkiye’de çok önemli bir boşluğu dolduracaktır. Yüzbinlerce çalışanın korkulu rüyası olan, iş çatışması, istifa ve hatta kimi zaman intihar vakaları ile sonuçlanan mobbingle kararlı bir şekilde mücadele edeceğiz.”

SORUMLULUK OLARAK GÖRÜYORUZ

Mobbingle mücadeleyi bir sorumluluk olarak gördüklerini anlatan Kundakçı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çıkartılan mevzuatlarla yaklaşık on yıldır aynı zamanda bir hükümet politikası olan mobbingle mücadele çalışmalarına bizler de Yeni Sendika olarak katkı sağlamayı bir sorumluluk alanı olarak görmekteyiz. Bu hattımız aynı zamanda aslında her şeyin mobbing olmadığını ifade etmenin yanı sıra, mobbing kavramının çalışanlar tarafından da kolayca tüketilebilen ve içi boşaltılabilen bir kavram olduğunu anlatmaya çalışacağız. Yapılacak uzman görüşmeleri ile gerçekten de mobbinge maruz kalan mağdurların doğru şekilde tespit edilebilmesini sağlayacağız” dedi.

KONUYA AÇIKLIK GETİRDİ

Başvuruların nasıl olacağı konusuna da açıklık getiren Kundakçı, “Mobbingle mücadele destek hattı kapsamında 0 551 09 49 911 no’lu WhatsApp uygulaması üzerinden anlık iletilerle Türkiye’nin her yerinden bize anında ulaşılabilmesi mümkün olacak. Bunun yanında daha da önemlisi yenisendika.org internet sitemiz üzerinden tamamen özel bir modül oluşturduk. Bu modülde, mobbinge maruz kaldığını düşünen mağdurların kendilerini ayrıntılı şekilde ifade edebilmelerine ve bu sayede başvuruda bulunabilmelerine olanak sağlıyoruz. Uzmanlar tarafından yapılan incelmenin ardından başvurunun değerlendirilmesi sonucunda gerekirse idari veya hukuki başvurular yapılacaktır. Süreç bizzat bizim yetkili organlarımız ve avukatlarımız tarafından da takip edilecektir. Tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımıza hayırlı, uğurlu olsun”.