NAR EKŞİSİ KAZANLARDA KAYNAMAYA BAŞLADI

  • Eklenme Tarihi :12.10.2022 | 09:41
  • Muhabir :

Hatay’da kışa hazırlık yapan kadınlar, özellikle yemek ve salatalara ekşi bir tat vermek için kullanılan ve üretimi oldukça zahmetli olan nar ekşisini imece usulü yapıyor.

NAR EKŞİSİ KAZANLARDA KAYNAMAYA BAŞLADI

Ev kadınlarının hem sofralara lezzet katmak hem de aile bütçesine destek için her yıl kış öncesi yaptığı nar ekşisinin zorlu üretim süreci başladı. Hatay’ın dört bir yanında kadınların bin bir emekle ürettiği nar ekşisinin sofralara uzanan yolculuğu, birçok zahmetli süreci içeriyor. Yemek ve salatalara lezzet katmak için sofraların vazgeçilmez aroması haline gelen nar ekşisi, geleneksel yöntemlerle hazırlanıyor ve büyük ilgi görüyor. Bölgede ekim ayında olgunlaşmaya başlayan narlar önce bahçelerden toplanıyor. Dalından tek tek topladıkları narları ikiye bölen kadınlar, daha sonra sopalarla vurarak nar tanelerini kabuğundan ayıklıyor. Çuvalların içerisine konulan nar tanelerinin tepelemek suretiyle suyu çıkartılıyor.

Ezerek çıkarılan nar suyu koyulaşana kadar kazanlarda odun ateşinde kaynatılıyor. Yaklaşık 10-15 kilogram nardan 1 kilogram elde edilebilen nar ekşisi soğutularak şişeleniyor. Bir kısmını evde kullanmak için ayıran ev kadınları, bir kısmını da satarak ev ekonomilerine katkıda bulunuyor.

ÇOK MEŞAKKETLİ BİR İŞ

Dalından topladıkları narın zahmetli yolculuktan sonra sofralarına nar ekşisi olarak geldiğini Belirten Gülizar Sönmez, “Uzun yıllardan beri süregelen nar ekşisinin her evde tamamen doğal olarak içine hiçbir katkı maddesi koymadan kaynatıyoruz. Bu sene de nar sezonumuz başlamıştır. Nar ekşimizle ünlü Hatay’ımızda 100 yılı geçkindir bu işi yapılıyor.  Nar ekşimizi çevre illerden, çevre köylerden, çevre ilçelerden almaya gelirler. Nar ekşilerini imece usulü ile komşularımızla birlikte hep beraber sırayla yapıyoruz" diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)