Öğrencilerden AFET BİLGİ DÖKÜM Cihazı

  • Eklenme Tarihi :22.05.2023 | 13:11
  • Muhabir :

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) öğrencileri Teknofest 2023’te "Afet Bilgi Döküm Cihazı" ve entegre uygulaması ile insanların acil toplanma alanlarına en hızlı biçimde ulaşması sağlanıyor.

Öğrencilerden AFET BİLGİ DÖKÜM Cihazı

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), 2018 yılından bu yana Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı yürütücülüğünde düzenlenen, Türkiye'de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşı olduğu Teknofest’te bu yıl da başarılara imza atmaya devam ediyor.

TÜRKİYE DÖRDÜNCÜSÜ OLDULAR

İSTE öğrencilerinin geliştirdiği “Afet Bilgi Döküm Cihazı" ve entegre "Zelzele" uygulaması Teknofest Teknoloji yarışmaları kapsamında İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Afet Yönetimi kategorisinde Türkiye 4.sü olmayı başardı. İskenderun Teknik Üniversitesinden (İSTE) Zelzele takımının danışmanlığını İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Nazif Çalış yaparken takım kaptanlığını yüksek lisans öğrencisi #Yunus Emre Cambaz yapıyor. İSTE öğrencilerinin İskenderun Gençlik Merkezi'nin desteğiyle geliştirdikleri "Afet Bilgi Döküm Cihazı" deprem, heyelan, sel gibi doğal afetlerde binaların anlık durumları hakkında bilgi veriyor. Deprem anında acil toplanma alanlarına en hızlı biçimde ulaşılması için açık olan yollara ait afet haritası bilgisini içeren cep telefonu uygulaması "Zelzele" ile entegre çalışan Afet Bilgi Döküm Cihazı projesi, afet durumlarında daha hızlı bilgi akışı sağlarken, yardımların da daha hızlı ulaştırılmasına imkan sağlıyor. (Haber Merkezi)