OKUL YÖNETİCİLERİ MUTSUZ

  • Eklenme Tarihi :18.09.2023 | 11:00
  • Muhabir :

Eğitim-Birsen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, okul yöneticilerinin mutsuz olduğunu bildirdi.

OKUL YÖNETİCİLERİ  MUTSUZ

Okul müdür ve müdür yardımcılarının kendi alanlarında olsun olmasın bütün işlerde  kendilerine görev verilmesinden kaynaklanan yorgunluk ve bitkinlikle artık görevlerini hem eskisi kadar verimli hem de eskisi kadar istekli yapamadıklarını belirten Bayrakdar, “Daha birkaç yıl öncesine kadar pandeminin getirdiği sıkıntıların çözümünde de okul yöneticisi arkadaşlarımız bütün riskli görevleri almışlardı. Filyasyon ekiplerinden tutun yaşlıların paralarını bankadan çekip evde teslim etmek, hastalığa yakalanmış olanların ilaçlarını eve teslim etmek yine hastalığa yakalanmış olanların dışarı çıkıp çıkmadıklarını kontrol etmek gibi birçok görevi bu arkadaşlarımız yapmıştı. Aynı zamanda okuldaki görevlerini de eksiksiz olarak yerine getirmeleri gerekiyor.” dedi.

PANDEMİ BİTTİ DEPREM OLDU

Pandemi dönemini bitirdiklerini 6 Şubat depreminin meydana geldiğini belirten Bayrakdar, “Yine okul yöneticileri depremin ilk gününden itibaren sahada var güçleriyle çalışıyorlar. Depremde yıkılan, hasar gören okullarının iş ve işlemlerini elektrik olmasa da, internet olmasa da, ulaşım olmasa da yapmak zorundalar ve yapıyorlar. Çadır kentlerin altyapısından üst yapısına kadar oraya yerleşen insanların giriş çıkışları, kayıt işlemleri, tuvalet ,banyo elektrik, su arızaları gıda maddelerinin taksimatına kadar bu arkadaşlarımız görev aldılar. Okulların açılıma hazırlıkları yapıldığı dönemde okullarını eğitim öğretime hazırlamaları gerekirken yine birkaç işi bir arada yapma görevi verildi. Okuldan tayini başka illere çıkan personelin ilişiğini kesmek, okuluna atanan öğretmenleri göreve başlatmak, (bazı okullarımıza 30-40 öğretmen atandı 30-40 öğretmen de ayrıldı ) nakil giden öğrencilerin nakillerini göndermek, nakil gelen öğrencilerin nakillerini almak, maaşlarını ek derslerini yapmak velilerden gelen taleplere cevap vermek, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinden gelen yazılara gününde, saatinde, dakikasında cevap vermek, okulda tamirat ve onarım varsa Usta bulmak, malzeme bulmak, deprem nedeniyle kırılan sıraları ve yakılan soğuk nedeniyle sıraları masaları hazır hale getirmek, malzeme bulmak benim aklıma gelenler bunlar bilmediğim ve şu anda aklıma gelmeyen birçok konu ile ilgili iş ve işlemleri yapmak. Bu da yetmiyormuş gibi konteyner kentlerde uzun süreli görevler almak.

YÖNETİCİ ARKADAŞLARIMIZI SAHADA YAPTIĞI İŞLER

“Bütün bunlar depremin ilk gününden beri sahada çalışan yönetici arkadaşlarımızın yaptıkları işler. Zor şartlarda herkes Hatay'dan ayrılırken bunlar eşlerini çocuklarını başka illere bırakıp gelip alanda çalışan arkadaşlarımız. Ben bu arkadaşlarımızı depremin ilk günlerinde ısınmak için tenekeden yapılmış ateşin etrafında halka olup ısınırken gördüm. Yazın sıcağında bazen çadırda bazen de konteyner de sivrisinekle mücadele ederken gördüm.” dedi.

MEMLEKETLERİNİ BIRAKIP GİTMEDİLER

Okul yöneticilerinin yıkılan memleketlerini terk edip gitmediklerini belirten Bayrakdar, “Ama şimdi gidiyorlar ya da gitmek istiyorlar. Kimisi bu kadar emek verdiği idarecilikten ayrılıp öğretmenliğe geçiyor, kimi de bakanlığın son yapmış olduğu il dışı ve il içi atamalarla başka illere ve ilçelere öğretmen olarak tayin isteyip gidiyorlar. Okullarımızın birçoğu kadrolu idareciden yoksun hale geldi. Bazen birden fazla okulu bir tek müdür veya müdür yardımcısı İdare ediyor. Çünkü artık kimse müdür ve müdür yardımcısı olmak istemiyor.”

BÖYLE DEVAM EDERSE İSTİFALAR GELEBİLİR

 

“Bu kadar çalışmaya özveriye gayrete rağmen sözlü olarak takdir edilmek bir yana sürekli eleştirildikleri ve sürekli arka arkaya görev verildiği ve artık bu görevleri de kaldıramayacakları için görevlerini bırakıyorlar. Konteyner kentlerde AFAD görevlisi olmadığı için sürekli bu arkadaşlarımıza görev verilmesi bu arkadaşlarımızı idarecilik görevlerini bırakmakla karşı karşıya getirmiştir. Böyle devam ederse istifaların ve tayinlerin arkası gelmeyecek.” dedi. (Haber Merkezi)