SAĞLIK ÇALIŞANLARI İLE AKADEMİSYENLER EL ELE

  • Eklenme Tarihi :27.12.2022 | 11:22
  • Muhabir :

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ile Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ortak bir projeye imza atıyor.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI İLE AKADEMİSYENLER EL ELE

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ile Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ortak bir projeye imza atıyor. Sağlık Çalışanları ile Akademisyenler El Ele projesinin ilk toplantısı 22 Aralık Perşembe günü İSTE Senato Odasında yapıldı. Toplantıya İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, İSTE Senato Üyeleri ile İSTE ve Hatay İl Sağlık Müdürlüğü proje ekibinin üyeleri katıldı.

Toplantıda, İSTE Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölüm Başkanı ve Sağlık Çalışanları ile Akademisyenler El Ele projesi koordinatörü Doç. Dr. Mustafa Küçüktüvek bir sunum yaparak projeyi tanıttı. Proje, pandemi döneminde canla başla ve hiçbir karşılık beklemeden mücadele eden sağlık çalışanlarına eğitim neferi akademisyenlerin şükranlarını sunması temeline dayanıyor. Bu kapsamda düzenlenen ilk toplantıda bir dizi etkinlik için fikir alışverişinde bulunularak proje takvimi oluşturuldu. Yapılan istişare sonrasında projenin, yerel faaliyetlerle başlayıp ulusal faaliyetlerle devam etmesi kararlaştırıldı. 

Proje dahilinde fedakâr çalışmalarına teşekkür için tüm Hatay’da görev yapmakta olan sağlık personelleri için İSTE tarafından pek çok etkinlik organize edilecek. Çok geniş bir yelpazeyi kapsayacak bu etkinlikler arasında İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarında müzik dinletileri, hastanelerimizde spontane küçük konserler, sağlık çalışanlarına ve çocuklarına enstrüman tanıtımını ve kullanımını içeren kurslar düzenlenmesi; Metal Sanatı bağlamında sağlık çalışanları ile İMYO Metalürji Programı Döküm Laboratuvarında metalden heykel üretimi atölyesi, yapılacak olan heykellerin İl Sağlık Müdürlüğü Binasının fuayesinde sergilenmesi, iç mimarlık kapsamında mekânsal planlama eğitimleri, üniversitede akademisyenler ve sağlık çalışanları için hobi bahçeleri planlaması, 'Teraryum Yapımı' atölye çalışması ve tasarlanacak olan bu mini ekosistemlerin hastaneler içinde de sergilenmesi; İSTE Gastronomi ve Mutfak Sanatları Mutfağında yerel yemeklerin tanıtım ve tadımın yapılması ve 'Sağlıklı Yeme Davranışı' gibi konularda eğitim verilmesi bulunuyor.

Proje toplantısı her iki kurumun dayanışma mesajlarıyla sona ererken İSTE Rektörü Depci yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Sağlık çalışanlarını hatırlamanın ve onore etmenin yanında dayanışma kültürü açısından topluma örnek olunmasını hedeflediğimiz projemiz İSTE’ye ve Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’müze hayırlı olsun. Öncelikle projenin oluşma aşamasındaki heyecanlarından ve samimiyetlerinden dolayı hocalarıma ve Hatay Sağlık Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür ediyorum. Özveriyle gece gündüz çalışan sağlık personellerimizi İSTE’de farklı etkinliklerle ağırlayacağız ve projenin ilk ziyaret yerlerini önümüzdeki günlerde oluşturacağız. İçinde bulunduğumuz kadim toprakların değerlerine sahip çıkmak ülkemize vefa borcumuzun bir parçasıdır”. (Haber Merkezi)