ŞEHİT VE GAZİLER EN YÜCE TEMSİLCİLERDİR

  • Eklenme Tarihi :19.09.2023 | 17:22
  • Muhabir :

Antakya’da 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen törenle kutlandı.

ŞEHİT VE GAZİLER EN YÜCE TEMSİLCİLERDİR

 Atatürk anıtında düzenlenen tören, anıta çelenklerin sunulması ile başladı. Çelenklerin sunulmasının ardından 1 dakikalık saygı dırışında bulunuldu. Ardından İstiklal Marşı’nın okundu.

 

Törenin açılış konuşmasını Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi Başkanı Ramiz Bakır’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından kürsüye Hatay Valisi Mustafa Masatlı geldi.

Msatlı yaptığı konuşmasında, “Bugün, vatanımızın bölünmezliği ve milletimizin bağımsızlığı için canlarını hiçe sayarak büyük fedakârlıkta bulunan kahraman gazilerimizi onurlandırma,  onların aziz hatıralarını yâd etme ve onlara şükranlarımızı bir kez daha ifade etme günüdür. Bu vesileyle milletimizin ezelden yüreğine yazılmış bağımsızlık mücadelemizin kahramanlarından olan Gazilerimizi anmak için bir aradayız.” dedi.

 BU ÖYLE BİR KANDIR Kİ

Şehit ve Gazilerin vatan sevgisinin, bağımsızlığın ve kahramanlığın en yüce temsilcileri olduğunu belirten Masatlı, “Mensubu olmaktan gurur duyduğumuz asil Türk Milleti, tarih boyunca vatanı, bayrağı, inancı ve tüm mukaddesatı için canını bir an bile düşünmeden feda etmesini bilmiştir. Bu öyle bir kandır ki, “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım!” diyebilenlerin ortaya koyabileceği cesaret ve kahramanlıktır. Millet olarak en büyük zenginliğimiz de böyle bir karaktere sahip olmamızdır. Analarımız, evlatlarını “Ölürse şehit, kalırsa gazi!” anlayışı ve bilinci içerisinde vatanımız için feda edecek bir irfanın mayasıyla yoğurarak yetiştirirler.”

AZİZ HATIRALARI VAR

“Kahraman Gazilerimiz, Bugün üzerinde huzurla yaşadığımız bu güzel vatanımız, şehitlerimiz ve siz gazilerimizin bizlere bıraktığınız en kutsal emanetinizdir.  Bu mukaddes emanetin ehemmiyeti, günümüz dünyasında ve yaşadığımız coğrafyada her geçen gün kendini daha net hissettirmektedir. Tüm hassasiyetimizle emanetinizi; sizlerden devraldığımız aynı ruh, aynı inanç ve aynı kararlılıkla koruyup gelecek nesillerimize gurur duyacakları bir vatan bırakmak hepimizin en öncelikli görevidir.

Devletimiz, vatanımızı bizlere emanet eden şehit ve gazilerimiz ile ailelerini kendi uhdesinde emanetine alarak Devlet olmanın büyüklüğünü ve vefasını her zaman ortaya koymaktadır. Öyle ki dünyaları alsak da verilemeyecek kadar kıymetli vatanımızın her karış toprağında,  şehitlerimizin ve sizlerin destansı kahramanlıkları ve aziz hatıraları vardır.”

İLHAM KAYNAĞI OLACAK

“Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde sizlerin kahramanlıklarınız ve vakur duruşunuz, bizlere ve sonraki nesillerimize de ilham kaynağı olacak ve vatanımızı aynı hissiyatla daha ileriye taşımanın yol ve çarelerini bulacağız. Millet olarak kutlu bir yolun neferleriyiz.  Bu duygularla 19 Eylül 1921’de Gazilik unvanını alan Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemâl Atatürk başta olmak üzere vatan, bayrak ve tüm mukaddes değerlerimiz için mücadele eden Gazilerimizden ebediyete irtihal edenleri ve şehitlerimizi rahmet ve hürmetle anıyor, hayatta olan Gazilerimize de sağlıklı ve huzurlu, uzun ömürler diliyorum.” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından tören sona erdi. (ESRA TURAN)