TABELALARIN TÜRKÇE OLMASI TALEP EDİLDİ

  • Eklenme Tarihi :03.02.2023 | 14:49
  • Muhabir :

Dörtyol Belediye Meclisi 2023 yılı 2. Meclis birleşimini Belediye Meclis Salonunda Belediye Başkanı Fadıl Keskin başkanlığında gerçekleştirdi.

TABELALARIN TÜRKÇE OLMASI TALEP EDİLDİ

Açılış ve yoklamanın ardından saygı duruşu gerçekleştirildi ve İstiklal Marşı okundu. Açılış konuşmasını yapan Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, mecliste alınacak kararların hayırlı olmasını temenni etti.

Fatma Görgen Selimoğlu’nun istifasıyla boşalan Meclis Üyeliğine İlçe Seçim Kurulu kararı ile sıralamadaki yerine göre Mustafa Atım meclis üyesi olarak getirildi. Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, Mustafa Atım’a meclis üye rozetini meclis salonunda taktı.

11 İmza ile meclise verilen önergede; “İlçe sınırlarında faaliyet gösteren 19 Aralık Ortaokulu öğrencilerinin Türkçe'nin yozlaşmasını önlemek amacıyla hazırladıkları ve TÜBİTAK'a sunacakları projede belediye meclisimizden aşağıda yazıldığı şekilde taleplerimiz bulunmaktadır.

Mustafa Kemal ATATÜRK'ün; "Milletin çok belirgin niteliklerinden biri de dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz." "Millî duygu ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir." Cümlesinden yola çıkarak hayatımızın her yerinde Türkçe konuşup, Türkçe yazıp, Türkçe düşünmemiz gerekmektedir. İlçemiz sınırlarında kurumsal ve uluslararası markalar hariç olmak üzere bir takım işletmelerin, yabancı dil veya Türkçe' de bulunmayan "W,X,Q" harfleriyle tabelalar astıkları görülmektedir. Belediye meclisince alınacak kararla, karar tarihinden itibaren kurumsal ve uluslararası markalar hariç olmak üzere yabancı dilde tabela veya Türkçe' de bulunmayan alfabeler ile tabela asılmasının yasaklanması yönünde karar alınmasını talep ediyoruz. Daha önceden yukarıda belirtilen şekilde tabela asanların ise tabelalarını Türkçeleştirmek istemeleri halinde bir defaya mahsus tabela değişikliği ile ilgili belediyenizce harç ve masraf alınmamasına karar verilmesi talebi gündemin 8. Maddesine oy birliğiyle eklendi. (Haber Merkezi)