YAĞMUR BEREKETİ İLE GELDİ

  • Eklenme Tarihi :03.02.2023 | 09:41
  • Muhabir :

Antakya’yı etkisi altına alan yağmur bereketi ile geldi. Asi nehrinde olta atıp balık tutan balıkçılar balığa doydu.

YAĞMUR BEREKETİ İLE GELDİ

Olta balıkçılarının en büyük geçim kaynaklarından biri olan Asi Nehri, yağmur bereketi ile dolup taştı. Yaklaşık 1 haftadır süren ve meteoroloji verilerine göre önümüzdeki günlerde de sürmesi beklenen yağışla hava adeta bereketi ile birlikte geldi. Asi Nehri’nde balık tutan balıkçılar, yağan yağmura aldırmadan balık avlarken, avda en verimli günlerini geçirdiler. Genellikle oltalarına kara balığın takıldığı balıkçılar çuval dolusu balığı evlerine götürmenin sevincini yaşadılar.

YAĞMURLU HAVALAR AV İÇİN BİRE BİR

Yağmurlu havalarda balık tutmanın ayrı bir keyfi olduğunu belirten balıkçılardan Ahmet Yeşil, “Yağmurlu havalarda balık avlama yüzdemiz daha da artıyor. Asi Nehri’nde bol miktarda bulunan kara balıklar yağmurlu havalarda nehirde dolaşmayı daha çok seviyorlar. Buda bize büyük bir imkan sağlıyor. Gördüğünüz gibi kolalarca kara balığı yakaladık. Antakya’ya gelen yağmur bir kez daha bereketi ile geldi.” dedi.

TEMİZLEMESİ KOLAY AYRICA LEZZETLİ

Kiminin kedi balığı dediği, Kara balığın temizlenmesinin çok kolay olduğunu belirten Yeşil, “Kara balığın en büyük özelliği tavaya giderene kadar ölmemesi. Bu yüzden tazeliğini uzun süre koruyabilen bir balık türü. Ayrıca temizlemesi de kolay, lezzeti de yerinde. Tuttuğum balıklardan aileme yettiği kadarını alıyorum. Gerisini de komşulara dağıtıyorum. Bugün iyi bir balık avı oldu. Anlayacağımız akşam bizim sokakta balık ziyafeti var.” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)