YERİNDE DÖNÜŞÜM MAĞDUR EDECEK

  • Eklenme Tarihi :11.08.2023 | 13:18

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay il Başkanı Orçun Gençkol, yerinde dönüşüm projesinin yeni mağduriyetler doğuracağını bildirdi.

YERİNDE DÖNÜŞÜM MAĞDUR EDECEK

Asrın felaketi diye nitelendiren ve en büyük yıkımın yaşandığı Hatay'da çok büyük bir mağduriyetin daha başladığını belirten Gençkol, “Bilindiği üzere çevre ve şehircilik bakanımızın açıklaması ile yerinde dönüşüm projesi müracaatları başlamış oldu. Fakat yerinde dönüşüm projesi açıklandığı tarihten yerinde dönüşüm yapılacak olan inşaatların başlaması arasında uzun bir süre oluşacak gibi, zaten yerinde dönüşüm açıklandığı günden bugüne kadar başta yakıt olmak üzere birçok ürüne çok fahiş fiyatta zam yapılmıştır ve görünüyor ki bu zamlar devam edecektir.” dedi.

İNŞAAT MALİYETLERİ ARTTI

Bu zamların inşaat maliyetlerini arttırdığını ve arttırmaya devam edeceğini belirten Gençkol, “Hükümetimiz  güzel bir uygulama başlatarak yerinde dönüşüm projesinden yararlanacak vatandaşlar için 500 bin TL hibe ve 800 bin TL'ye kadar kredi imkanı sağladı. Bu bağlamda yerinde dönüşüm projesinin inşaatlarının başlama tarihleri de göz önünde bulundurularak bu rakamlarda bir revize yapılmalıdır. Yerinde dönüşüm projesinde verilen şu anki hibe ve kredi rakamları  yapılacak olan daire maliyetini kurtarmayacak şekli almıştır.”

HİBE VE KREDİ RAKAMLARI YÜKSELTİLMELİ

“Depremde işini, evini kısaca her şeyini kaybetmiş uzun süredir çalışamayan ve maddi zorluklar yaşayan depremzedeler yapılacak dairelerine ek ödeme yapmak zorunda kalacaklar. Yüzbinlerce  depremzede zaten bu ek ödemeleri yapacak durumda değildir bu durum hem yerinde dönüşüm projesinin aksamasına hemde binlerce depremzedenin ev yapma imkanını kaybetmesine sebep olacaktır. Bundan dolayı bizim hükümetimizden ricamız 500 bin TL hibe ve 800 bin TL kredi rakamlarının yerinde dönüşüm projesi açıklandığı tarih ve inşaatların başlaması arasında geçecek süre ve bu süre içerisinde yapılacak zamların inşaat maliyetleri arttıracağı göz önünde bulundurularak tekrardan değerlendirilmesi ve bu rakamların yükseltilmesi yönündedir. Aksi taktirde yerinde dönüşüm projesi istenildiği gibi bir sonuç vermeyecektir. Ayrıca  TOKİ'den ev tercihinde bulunacak kişilerinde eski ev arsa hisseleri TOKİ tarafından istimlak edilecektir.” dedi. (Haber Merkezi)