ZEYTİN HASADI BAŞLADI

  • Eklenme Tarihi :23.09.2022 | 11:55

Yaklaşık 7 milyon zeytin ağacının bulunduğu Doğu Akdeniz'deki önemli tarım merkezlerinden biri olan ilçede Mevsim koşullarının uygun seyretmemesi, yağışın az olmasına rağmen çiftçiler zeytin ağaçlarının yüzlerini güldürdüğünü söyledi.

ZEYTİN HASADI BAŞLADI

Altınözü Zeytin hasadı başladı. Altınözü Kazancık Köyünün deneyimli çiftçilerinden Recep Coşkun, gemlik zeytini denilen kahvaltılık zeytinini toplamaya başladıklarını belirtti. Bu sene Altınözü’nde zeytinin yok senesi olmasına rağmen zeytin ağaçlarından verim aldıklarını söyleyen Coşkun, “Altınözü’nde geçen sene beklenti yüksekti. Ki öyle de bir zeytin dönemi geçirmiştik. Geçen senekine göre oranla verimi daha az bekliyorduk ancak çok şükür bu sene de verim iyi duruyor. Bu sene yok senesi olmasına rağmen, ağaçlardaki zeytin taneleri bizleri azda olsa sevindirdi. Çünkü bildiğiniz gibi yağmursuz bir yaz mevsimi geçirdik. Toprak yağmura doymadı. Ama yine de düşündüğümüzden daha güzel bir dönem geçireceğiz” dedi.

 

ZEYTİN SEZONU BEREKETLİ OLSUN

Şuan kahvaltıda tüketmek için gemlik, zirai zeytin topladıklarını ve ekim ayının sonlarına doğru zeytinyağı yapımı için zeytinleri toplamaya başlayacaklarını belirten Recep Coşkun, “Bu hafta ilk defa toplamaya başladık. Ekim ayı içinde zeytinyağına kavuşacağız. Ekim ayının 20’sinden sonra zeytinleri toplamaya başlayacağız. Verimli bir sezon geçirme temennisindeyiz. Tüm çiftçilerimize bereketli bir zeytin, zeytinyağı sezonu dileriz” dedi. (Haber Merkezi)