Gürültü için sesin kontrolden çıkmış şekli diyebiliriz. Gürültü, insana itici gelir, tepkiye yol açar, rahatsız eder. Gürültü, yapısı itibariyle sesten çok daha yüksek seviyelerde seyretmektedir. Bir anda ortaya çıkmasından dolayı insanda kısa süreli de olsa şaşkınlığa yol açar. Her insanın psikolojik ve fiziksel yapısına göre farklı tepkiye yol açabilir. Kimi insan için gürültü olarak nitelendirilen bir ses, başka insanlar için farklı anlamlar taşıyabilir. Bu durum gürültüye hangi pencereden bakıldığına bağlıdır.

Davulun sesi kulağa uzaktan hoş gelir derler. Ancak aynı davul çalınırken yanında durulduğunda ciddi bir gürültü olarak düşünülebilir. Hatta sürekli olarak çalan davulun yanında durmak ciddi işitme kayıplarına bile sebep olabilir. Davulun uzaktan gelen sesi müzik ile ilişkilendirilirken, yakından gelen sesi gürültü ile ilişkilendirilebilir. Kişilerin davula olan mesafesi davula karşı düşüncelerde farklılığa yol açabilir.

Şehirdeki istasyona yaklaşan bir trenin hem düdüğü hem de motor sesi gürültü ile ilişkilendirilebilir. Trenin raylarına yakın yerlerde ikamet yadaistirahat eden insanlar için trenin sesi gürültü olarak değerlendirilebilir, ancak aynı trenin getirdiği yolcularını veya yüklerini bekleyenler için, trenin çıkardığı sesler, gürültüden ziyade özlemin,hasretin, mutluluğun ifadesidir.

Sokaktan geçen bir seyyar satıcının bağırması aynı sokakta yaşayan insanlar için gürültü olarak nitelendirilebilirken, seyyar satıcı için kendi çıkardığı ses ekmek parasının tarifi niteliğindedir. Seyyar satıcının bağırması kendi evindeki ailesi için ise geçimdir, çocukların eğitimidir, gelecekleridir. Kimileri için gürültü olan bu bağırma sesi kimileri için hayatın kendisidir.

Bazı gürültülerin arka yüzleri haber niteliğindedir. Gök gürültüsü, adı üstünde göğün gürültüsünü ifade eder. Ancak insanlar bilir ki; gök gürültüsü, peşine gelişecek bir doğa olayının habercisidir. Yağacak bir yağmurun, dolunun yada oluşabilecek selin, su baskınlarının, heyelanın haberini verir, bir uyarıcıdır.  Aynı şekilde bir cismin düşme sesi gürültü olarak nitelendirilebilir. Ancak o düşme sesi aslında, yakınlarda yer alan insanlara oradan uzaklaşmaları için bir fırsat sunar. Gelen tehlikeyi haber verir. Örneğin, boş bir binanın büyük bir gürültü ile yıkılması, dev bir ağacın gürültü ile devrilmesi yada bir aracın acı bir fren sesi gibi.

Sonuç olarak; gürültü rahatsızlık verebilir ama birden fazla mesaj içerebilir. İster duyulan yüksek bir ses olsun, ister net bir gürültü olsun; önemli olan bizlere hayattan verdiği mesajlardır. İçerdiği mesajları alabilmenin yolu, yalnızca görünen yüzü ile değil mesaj nitelikli arka yüzünü dedikkate alarak değerlendirmektir. Bireyin karşılaştığı olaylara farklı pencerelerden bakması ona daha geniş açılar sunar, daha iyi muhakeme imkanı sağlar. Gürültüye ön yargılı bakmadan evvel dinlerken birçok açıdan düşünmek çok önemlidir.Gürültünün ön yüzü yanında arka yüzünün de olduğu unutulmamalıdır.

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz