Hatay Valiliği himayesinde, İstanbul Hatay Dernekler Federasyonunun öncülüğünde 10’uncusu düzenlenen "İstanbul'da Hatay Günleri" Yenikapı etkinlik alanında heyecanlı ve büyük bir katılım ile yapıldı.

Birlik temasıyla İstanbul’da yaşayan Hataylıları buluşturan etkinliğin açılışında konuşan Hatay Valisi Rahmi Doğan “Şehrimizin tarihini, kültürünü, turizmini tanıtacağımız bu etkinliğin hayırlı olmasını diliyor, tüm vatandaşlarımızı bu etkinliğe davet ediyorum.” dedi. Hatay denilince akla gastronomi geliyor, buraya da yöresel yemeklerimizle geldik, künefemizle geldik ve burada İstanbullulara Hatay'ı tekrar hatırlatacağız. Bütün Hatay kültürüyle, doğal güzellikleriyle burada olacak" açıklamasında bulundu.

Törene Vali Doğan’ın yanı sıra, eşi Gülden Gülizar Doğan hanımefendi, Hatay Milletvekilleri İsmet Tokdemir, Suzan Şahin, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile eşi Nazan Savaş hanımefendi, Hatay Vali Yardımcısı Yusuf İzci, İlçe Belediye Başkanları ve İstanbul Hatay Dernekler Federasyonu Başkanı Hüseyin Yılmazer katıldı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da “İstanbulluları Yenikapı’daki etkinlik alanında beklediklerini söyleyerek başladığı konuşmasında şu konulara değindi: “ Hatay Günleri'nde, Hatay'ın el sanatları, yemeği, yöresel ürünlerini takdim edeceğiz. Ama bunun dışında herkesi Hatay'a bekliyoruz. Hatay'ın, o güzel lezzet köşesinde, Hatay'da herkesi ağırlamak istiyoruz. Çünkü biliyorsunuz Hatay, kadim şehir, tarihin, kültürün, medeniyetin yüzyıllardır en önemli noktalarından bir tanesi. 13 ayrı medeniyete ev sahipliği yapmış, coğrafyası çok güzel, ürünleri çok güzel, otantik bir yer. Akdeniz'in hemen kıyısında bir kısım Ortadoğu havası alıyorsunuz, bir kısım Akdeniz, bir kızım Kuzey Afrika Yani herkesin ufak ufak çeşidinin olduğu, çok lezzetli bir lezzet köşesi. Herkesi o kadim şehre bekliyoruz.

 Expo'ya Gelince, Expo yavaş yavaş artık ziyaretçilerini beklemeye hazır. O kadim şehirde iki ayrı noktada biri ulusal çapta bir uluslararası çapta eğlence, kültür, eğitim, tarih, botanik her şeyin olduğu iki tane alan yaptık. Bir 100 dönüm, diğeri 220 dönüm alan ve bu alan içerisinde isteyen uluslararası alandaki bahçeleri ve gastronomi lezzetini isteyen Hatay ve Hatay gibi yemek çeşidinin bol ve güzel olduğu noktaları görme şansını elde edecektir.

 İster Antakya Defne ye ister İskenderun Arsus da gelsinler.Ama bizim Gönlümüz ikisini de gelmelerinden yana şu anda İskenderun Defne'nin yüzde 100’ü bitmiş durumda sadece uluslararası bahçeler kurulmakta geri kalan kısmında Antakya Defne kısmında yüzde 97 bitmiş durumda, yüzde üçlük kısımda oyalanıyorlar. Sadece Expo aylarında değil, Expo’dan sonraki uzun yıllar da Hatay'ın her noktasında her güzelliğini yansıtacak önemli organizasyonlara da ev sahipliği yapacaklar.” dedi.

Bu heyecanlı konuşmanın ardından Hatay folklor ekibinin görkemli oyunlarına eşlik eden davetliler heyecanla ilçe belediyelerinin tanıtım stantlarına birlik ruhuyla kaynaşarak misafir oldular. Stantlarda Hatay’ın ruh zenginliği nar ekşisi, zeytinyağı, pekmez, hurma, çökelek, tuzlu yoğurt, kabak tatlısı ve kümbe pastası gibi yöresel ürünlerde somutlaşarak misafirlere sunuldu.

Bu duygular ile Hatay Valiliği himayesinde, İstanbul Hatay Dernekler Federasyonu tarafından 10'uncusu düzenlenen "İstanbul'da Hatay Günleri etkinliğini tertip eden tüm hemşerilerimize teşekkür ederim.Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz