Hikayeler, binlerce yıldır insanların hem yazılı hem de sözlü olarak birbirlerine aktardıkları, bilgi alışverişinin en eğlenceli yöntemi olan, zaman zaman hayal gücünün sınırlarının da zorlandığı kültürün en önemli öğelerinden biri. İnsanların birbirleriyle iletişim kurmasını da sağlayan ve günümüzde eğitimin de doğal bir parçası olarak günlük hayatlarımıza giren hikaye anlatıcılığı, günün şartlarına uyarak farklı bir boyuta taşınmaya başladı. İnsanların var olduğu günden bu yana önce sözlü, ardından yazılı olarak süregelen geleneksel hikaye anlatıcılığı, gelişen teknolojiye ayak uydurarak dijitalleşiyor. Peki dijital platformlarda hikaye anlatımının püf noktaları ve incelikleri neler? Haydi gel birlikte bakalım.

Dijital hikaye anlatıcılığı, hikayeler oluşturmak, yazmak, anlatmak ve farklı insanlara aktarmak için bilgisayar tabanlı araçları kullanmak, online uygulamaları tercih etmek ve tüm bunları değişik platformlarda gerçekleştirmeyi ifade eden bir durum. Çoğunlukla yazı olarak yapılan bu iş, artık farklı kolay ve hatta ücretsiz uygulamalar sayesinde sesli ya da görüntülü olarak da rahatlıkla yapılabiliyor. Bu iş bir hobi olabileceği gibi, profesyonel seslendirme yapan kişiler tarafından meslek olarak da yapılabiliyor.

Hem geleneksel hem de dijital platformlarda hikaye anlatıcılığı yapmak için biraz iletişim ve donanım bilgisi yeterli olabilir. Ancak bu alanda başarılı biri olmak ve hikayelerin ağırlıklı olarak senden dinlenmesini  istiyorsan, işin ustalarından püf noktalarını öğrenmen, hikayenin derinliklerine inebilecek şekilde sesini kullanman, mimiklerin ve el hareketlerinle beden dili kurallarını bilmen faydalı olabilir. Eğer bu işi dijital platformlar üzerinden yapacaksan teknolojinin sana sunduğu ses, görüntü, efekt gibi farklı özellikleri ve bunları uygulayabileceğin donanımları da bilmen yararına olacak.

Hikaye anlatıcılığı, hangi platformda olursa olsun yaratıcılığı destekleyen ve hayal gücünün artmasını sağlayan bir aktivite. İster anlatan kişi isterse dinleyen olsun, zihinde yarattığı imgeler ile herkesin hayal gücünde farklı yansımalara sebep olan dijital hikaye anlatıcılığı, aynı zamanda okuryazarlık becerilerinin gelişmesine de katkıda bulunuyor. Hikaye anlama, aktarma ve anlatma yeteneklerinin de gelişmesini sağlayan bu aktivite, aynı zamanda grup çalışmalarının yapılmasını ve teknoloji öğreniminin de hızlanmasını teşvik ediyor.Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz