Nakış, kadınların yaptıkları el işlerindendir. Genellikle kumaş üzerine renkli iplikler, sırma ve sim kullanılarak elle veya makineyle yapılan işleme ve el işleridir. Geçmişten günümüze uzanan birçok geleneksel, kültürel veya sanatsal değeri olan meslekler gibi nakışçılık mesleği de kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında kendine yer bulmuştur. Teknolojiye boyun eğmiş, fabrikasyonun engellenemez yükselişini kabullenmiştir. Geçmişte anneannelerin, babaannelerin, annelerin, gelin kızların, nişanlıların, yeni gelinlerin el emeği göz nuru ve birçok insanın gelir kapısı iken bugün ise gözlerden uzaklaşmış yalnızca gönüllerde kalmıştır. Nakışçılık da diğer kaybolmaya yüz tutan geleneksel, kültürel veya sanatsal meslekler gibi teknolojinin baş döndürücü hızına yenik düşmüştür.

Geçen yüz yıllarda nakışçılık mesleği özellikle düğün nişan gibi toplumların çok önem verdiği özel günlere hizmet etmekte idi.  Çeyiz sandıklarında özenle katlanarak istiflenip gelin olacak kızların hayallerini süsleyen, hanelerde misafir odalarının göze hitap eden köşelerinde misafirlere görsel şölen sunan  nakışları günümüzde fabrikalardaki makineler seri olarak üretmektedir. Bugün nakışçılık gibi geleneksel, kültürel veya sanatsal mesleklerimizin yok olmaya yüz tutmasına üzülmek yerine yok olmasını engellemek, yeniden popülaritesini kazanması adına bir çok şey yapılabilir.

Öncelikle ilk iş olarak toplumumuzda genç nesil,  nakışçılık ve diğer geçmişten gelen geleneksel, kültürel veya sanatsal meslekler hakkında bilgilendirilmelidir.

Genç kızlarımızın ilgisi çeşitli yöntemlerle nakışçılık üzerine çekilmelidir.

Nakışçılık mesleği çeşitli mesleki eğitim yöntemleriyle şu anda nakışçılık kursiyerleri ile buluşsa da daha yoğun bir şekilde genele yayarak yapılmalıdır.

Nakışçılık eğitiminde sivil toplum kuruluşları desteklenerek Halk Eğitim Merkezlerinin üzerindeki yük hafifletilmelidir.

Kadınlara yönelik  derneklere, kooperatiflere, vakıflara öncelikli olarak destek sağlanarak onların ağırlığı bu alanda hissettirilmelidir.

Çeşitli organizasyonlar üzerinden fuar, sergi, panayır gibi alanlarda nakışçılık ürünleri kendine yer bulmaktadır. Bu organizasyonlara ara verilmeden, hatta artırılarak devam edilmeli yurt dışı süreci de yoğunlaşmalıdır.

Usta ellerden çıkan nakış ürünleri sadece çeyizlik olarak düşünülmemeli, el işi ürünlere yatkınlığı ve sempatisi yoğun olan İran, Pakistan, Hindistan ve Ortadoğu gibi pazarlarda satış imkanı da aranarak usta ellere maddi destek sağlanmalıdır.

Atalarımızdan bugüne kadar gelen bütün nakış ürünlerimizin bölge bölge envanteri çıkarılmalı, formatlarına göre ayrılmalı, bir arşivde toplanarak kendi öz nakış ürünlerimizi yabancı toplumların sahiplenmesi engellenmelidir. Hatta olabiliyorsa her biri yöresine göre tescil ettirilmelidir.

Nakış ürünlerindeki motifler, desenler görsel olarak bir çok alanda halkımızla buluşturulmalıdır. Halkımızın ilgisi kaybolmaya yüz tutmuş bu mesleğe çekilmeye çalışılmalıdır.

Nakışçılık mesleğine emek veren insanların ellerinden çıkan ürünlerin genç kızların çeyizlerine sıkışması önlenmeli, çeyiz kültürüyle sabit kalmamasına önem verilmeli, değerlendirilebilecek alternatif kullanım alanları üzerinde çalışılmalıdır.

Bu mesleki alanda da diğer mesleki alanlarda olduğu gibi bilimin ışığından faydalanılmalı üniversiteler, belediyeler gibi kurumlardan destek sağlanarak ar-ge çalışmaları yapılmalıdır.      

Nakışçılık mesleği toplumumuzun geçmişten gelen kültürel değerlerini simgelemektedir. Yalnızca bayanlara has bir hobi, uğraş gibi düşünülmemelidir. Nakışçılık mesleği ve bu mesleğe emek veren usta eller sayesinde yüzyıllardan bu tarafa nakşedilen ürünlerin bizlere ulaştırıldığı unutulmamalıdır. Yine unutulmamalıdır ki; yıllar öncesinde bu meslekten birçok insan geçimini sağlamış ve toplumun nakış ürünlerine dönük ihtiyaçlarını karşılamıştı.

Nakışçılık mesleği ve ürünleri kültürel değerlerimizin korunmasına  yardımcı olmaktadır. Kültürel değerler atalarımızdan bizlere kalan miraslardır.Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz