Azerbaycan’ın saygın ve tanınmış şair ve yazarlarını tanıtmaya devam etmek istiyorum. XatireFerecli ile yıllar önce Sumgayt’ta tanışmıştık şiir etkinliklerinden birinde. Sonraları şiirlerini çokça dinleme ve okuma fırsatım oldu. Çok yönlü vatansever bir şair olan XatireFerecli, sadece kendi ülkesinde değil, Türkiye, İran, Rusya ve Almanya’da da bilenir, tanınır. Şiirleri Rusça’ya, Farsça’ya ve Türkiye Türkçesine çevrilmiştir.

Önce HatireFerecli’yi biraz kendi anlatımıyla tanıyalım.

Hatıra Ferecli (Ferecova Hatıra Necef kızı)

1966 yılı 12 Şubatta Azerbaycan Cumhuriyeti Yardımlı rayonunda doğdu. Orta öğretimini Yardımlı rayonunda aldı.

Dağıstan Devlet Pedaqoji Üniversitesinin “filoloji” fakültesini (DGPU), Sumqayıt Tıp Teknik okulunun “Eczacılık” fakültesini,  Sumqayıt şehirAli Kerim adına Şiir kulubünde “Gazetecilik” kursunu bitirdi.

1983 yılından Sumqayıt şehrindeoturuyor. Her zaman şehrin kamusal yaşamında aktif yer almıştır.   “Sevil” kadınderneğinin Sumqayıt şehir bölümü üyesi, “Turan” edebi meclisinin üyesi, TÜDSER (Türk Dünyası Sanat ve Edebiyat Platformu) üyesi,  Türkiye İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulunun ve Tüdsep (Türk Dünyası Sanat ve Edebiyat Platformunun)üyesi,  “Gurbetçi Türkmen Şair və Yazarlar Birliği”nin (Almanya) üyesi ve Azerbaycan temsilcisidir. “Nergis” dergisinin (Türkiye) koordinatörüdür.

2002 yılından Azerbaycan Yazarlar Birliğinin üyesidir.

AYB Sumqayıt bölümü altında faaliyette bulunan “Zarif” kadın edebi meclisinin başkanı,“Medeni Gelişimin Tebliği” Kamu Birliği’nin kurucusu ve başkanıdır.Mitmedia.azveb sitesinin kurucusu ve başkanıdır.

Azerbaycan Yazarlar Birliğinin Sumqayıt şehir bölümünde danışman olarak çalışıyor. “Senin saadetin benim” , “Beyaz çiçek”,  “Yaşamak dediğin” kitaplarınyazarı, “Bizden sizekalan sözdür” almanakının  “Zarif” kadın edebi meclisinin üyelerinin şiirleri bulunan bölümünün derleyicisidir.

Daima yerli vəyabancı basında, almanaklardaşiirleri, İran İslam Cumhuriyeti’nde kitabı yayınlanmıştır. Rus dilinden, Türkçeden birçok çevirileri var, ayrıca onun şiirleri deRus diline veTürkçeye çevrilmiş, Rusya, Türkiye ve İran basınında yayınlanmıştır.

Hakkında edebiyat eleştirmenlerin, yazarların birçok makaleleri var. Hikmet Melikzadenin“Hatıra Ferecli yaratıcılığının şiirsel tezahürü” adlı kitabı yayınlanmıştır.

Cumhurbaşkanlığı bursu almıştır.

HatireFerecli kendisini, “Amacı çok kitap yazmak değil, güzel şiirler yazmaktır.” Diye özetliyor aslında. Galiba günde onlarca şiir yazan veya çok sık kitap yayımlayanlara da gönderme yapıyor. Anladığım kadarıyla nicelikten çok nitelik üzerinde ısrarla duruyor. Ben şahsen haklı buluyorum. Bir Kova Burcu özelliğidir zaten kalite estetik.

Şiirlerine gelince Türkçenin nahifliğiyle sözcük dizilimleri ikna edici görünüyor. Yalın bir anlatım, kolay anlaşılır sözcükler, okuyucuyu yormayan anlaşılır dizeler…

Şimdi şairin bu birbirinden güzel şiirlerini birlikte okuyup ruhumuzu dinginleştirelim.

 

O Görüş Bambaşka

Biz bir kale kurduk bu aşka o gün,

Hatırası güzel hayali güzel.

çiğ kokulu,

çiçek kokulu,

O görüş bambaşka, o görüş özel.

Misafir gelince bir avuç istek,

Dünyamız pes edip, bezedi o gün.

Çiy düşmüş aynayla çimen parlardı.

Dünya temiz idi, tazeydi o gün.

Tabiata her yan olmuştu hayran.

Vermişti özünü çiye, yağışa.

Kah güneş çıkarak etti temaşa.

Kah duman seyriyle hep gezinirdi.

Bazen de su serpip uğurlayarak,

Bigane kalmayan kara bulutlar.

Duymuştu sanki o böyle sevgi var

Bir ömür yol gelip bendi aşarak.

Biz bir kale kurduk bu aşka o gün,

Hatırası güzel hayali güzel.

çiğ kokulu,

çiçek kokulu,

O görüş bambaşka, o görüş özel.

 

Bir Bilsen

ah bir bilsen

bu aralar yüreğim

yaşanmamış sevgiler,

yalancı sevdalar mezarlığı gibi

mezar taşları farklı

uzun yıllar önceydi karşıma çıktığın

ne yazık ki

sen de katıldın onlara

ne yazık ki

uzun yıllar önceydi

bu sevgi yaşandı

ve

bitti

yazık

çok yazık

şimdi

perdeler örtmüş o günleri

perdeler örtmüş senli hayelleri

yüreğimde hazırladığım o muhteşem tahtı

ne yazık ki sen

değiştin bir mezar taşına

 Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz