1 MİLYON YENİ İSTİHDAM

  • Eklenme Tarihi :29.12.2022 | 10:53
  • Muhabir :

KUNDAKÇI: 2022 SENDİKACILIK ADINA BAŞARISIZLIK YILIDIR

1 MİLYON YENİ İSTİHDAM

Yeni Sendika Hatay İl Temsilcisi Osman Nuri Kundakçı, yeniğ yıla sayılı günler kala 2022 yılının sağlık çalışanları açısından bir değerlendirmesini yaptı. İl Temsilcisi Kundakçı emeğin ve alın terinin korunması için, çalışanların hakkının teslim edilmesi için, sendikacılık adına özellikle son birkaç yılda yapılması gerekip de yapılmayan çok şeyler olduğunu gördükleri için ellerini taşın altına koyduklarını söyledi. Üç ay önce Yenilikçi Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası adıyla  sendika kurduklarını hatırlatan Kundakçı “Yeni Sendika olarak; aziz milletimize gece gündüz demeden hizmet etmeyi, sevgili vatanımıza ve kutsal değerlerimize sonuna kadar sahip çıkmayı, kıymetli görevler ifa eden sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın alın terlerinin ve emeklerinin hakkının korunmasını öncelikli sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Bu bağlamda sağlık politikalarında ve sosyal politikalarda çalışanlarımızın iş hayatını önemli derecede etkileyen değişimleri takip ediyoruz. Olumlu gelişmeleri takdir ettiğimiz ve desteklediğimiz gibi, çalışanlarımızı üzen ve örseleyen olumsuz değişikliklere de tepki göstermeyi, bu konularda açık yüreklilikle eleştiride bulunmayı, değişimlerin olumluya evrilmesi için politika sağlayıcılara ve paydaşlarımıza önerilerde bulunmayı da yenilikçi ve cesur sendikal tavrımızın bir gereği olarak gördüğümüzü belirtmek isteriz” dedi.

Yeni Sendika olarak; sağlık ve sosyal hizmet kolunda görev yapan kamu çalışanlarının duygu ve düşüncelerine tercüman olabilmek için, 2022’nin bu son günlerinde hizmet kolumuz adına 2022 yılının bir değerlendirmesini yapmak istediklerini aktaran Kundakçı “Bugün Sağlık Bakanlığında 776 bin, üniversitelerde 185 bin, özel sektörde ise 400 bine yakın toplam 1 milyon 360 bin sağlık çalışanı görev yapmaktadır. Sosyal hizmetlerde ise 20 bin kamu görevlisi, 30 bin de işçi olmak üzere yaklaşık 50 bin çalışanımız aziz milletimize devletin şefkat elini uzatmaktadır. Bu sayılar 85 milyon ülke insanımıza hizmet edebilmek adına oldukça yetersizdir. Kısaca ve özetle; OECD ülkeleri ortalamasına yaklaşabilmemiz amacıyla açıkça söylemek gerekirse hekim, hemşire, sağlık teknisyeni, memur ve diğer emekçi sağlık çalıaşanlarımızdan oluşan en az yaklaşık 1 milyon yeni istihdam kapasitesini, sosyal hizmetlerde ise en az 100 bin kamu çalışanını birkaç yıl içinde devlet kadrolarına katarak “Türkiye Yüzyılı” heyecanının somutlaştırılması gerektiğini düşünmekteyiz. 2023 yılı; sağlıkta ve sosyal hizmetlerde istihdam yılı olmalıdır. Hele hele yapay zekanın ve dijitalleşmenin sağlık sekötöründeki önemi de dikkate alındığında hizmet sunumunun kolaylaştırılmasının ve hızlandırılmasının yanı sıra; bu denli nitelikli hizmetlerin sunumunu gerçekleştiren sağlık çalışanlarımız da daha fazla önemsenmeli ve kendilerine daha fazla özen gösterilmelidir. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının eğitimleri kadar kariyer gelişimleri ve mesleki itibarları da desteklenmelidir. 2023 yılı; sağlık ve sosyal hizmet çalışanları için mesleki saygınlık yılı olmalıdır. Artık dövülmenin, sövülmenin ötesinde canımıza kast edilen, mesai arkadaşlarımızın hastanelerde katledildiği sağlıkta şiddet olaylarına bizzat devletimiz el koymalıdır. Hukuki düzenlemeler yeterli gibi gözükse de ne yazık ki pratikte uygulamalar yetersizdir. 2023 yılı; sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik uygulamalar açısından makro eylem planlarının devreye sokulduğu bir yıl olmalıdır. Bunun yanında; sağlıktaki performans sisteminin teşvik sistemine değil, adeta tehdit sistemine dönüştüğü yeni sorunlar, yine sendika ağalarının duyarsızlığının ve beceriksizliğinin bir ürünüdür. 2023 yılı; sağlıkta teşvik değil, sağlıkta motivasyon yılı olmalıdır”.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının enflasyon hesaplayıcısını kullanarak, yaptıkları hesaplara göre 2021 Aralık ayı ile 2022 Temmuz ayı arasındaki maaşlardaki bir sağlık çalışanının enflasyon kaybının 6 ayda toplam 14 bin 300 TL olduğunu aktaran Kundakçı “Bu da aylık 2 bin 200 TL’ye denk gelmektedir. Şimdi bu pandeminin başarısız sendikal figüranları tutmuşlar, başımıza aylık 2 bin 200 liralık zarar açmışlar. Dönüp 200 TL ile kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar.  Sendika ağaları neredeyse “asgari ücrete gelen zam oranı kadar zam oranı talebimiz var” diyecekler. Allah aşkına! Asgari ücret; geçim derdi içinde olan emekçiye asgari verilen bir ücrettir. Hangi artışta olursa olsun; asgari ücretin ismi ve şekli asgari ücrettir. 2022’nin şu son günlerinde; biz sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını asgari ücrete yaklaştıran tabelası yetkili, ağası etkisiz sendikaların bu rakamlardan bizleri uzaklaştırmak yerine adeta bu rakamları kabul edercesine açıklama çabaları içinde olduklarına şahit oluyoruz. Kendi maaş oranlarına cömert, biz sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının maaş oranlarına cimri olan sendika ağalarının bizim adımıza hamasi cümle kurma mizansenlerini reddediyoruz. 2023 yılı; sağlık ve sosyal hizmet çalışanları için yüzde 60’tan fazla net zam oranına kapı aralamalıdır. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları artık nefes almalıdır.  Yeni Sendika olarak; tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının daha iyi çalışma şartlarına ulaşması amacıyla yenilikçi düşünceleri öncelikli gören ve çok sesliliği önemseyen bir anlayışıyla bağımsız sendikacılık faaliyetleri yapmayı vazgeçilmez bir ilke olarak kabul etmekteyiz. Bu amaçla sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın ekonomik, sosyal, kültürel ve mesleki kazanımları ile hak ve menfaatlerini koruyup geliştirmeyi, sendikal faaliyetlerde ahlaki ilkelere uygun davranmayı, çalışanların insan onuruna yaraşır bir yaşantıya kavuşmasını, emeğin ve alın terinin yüce bir değer olduğunu kabul ederek çalışma hayatında liyakat ilkesinin hâkim kılınması için çalışmalar gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bu bağlamda sendikal hak ve özgürlüklerin kısıtlanması anlamına gelebilecek olan her türlü talihsiz girişimi reddetmekten asla geri durmayacak ve her ortamda, her türlü şartta, en cesur ve en aktif şekilde sendikal mücadelemizi tereddütsüz bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz. Hep birlikte göreceğiz; yeni yıl, YENİ SENDİKA’nın yılı olacaktır” dedi. (Haber Merkezi)