AĞIZ SAĞLIĞI MESAJI VERİLİYOR

  • Eklenme Tarihi :22.03.2022 | 10:37

DÜNYA NÜFUSUNUN YÜZDE 90’I RİSK ALTINDA

AĞIZ SAĞLIĞI MESAJI VERİLİYOR

 

Hatay Dişhekimleri Odası Başkanı Dişhekimi Nebil Seyfettin, küresel boyutta dünya nüfisinin yüzde 90’nın çürük, dişeti hastalıkları ve ağız kanserine kadar uzanan ağız hastalıkları yönünden ciddi bir risk altında olduğunu bildirdi.

Sayfettin 20 Mart Dünya Ağız Sağlığı günü dolayısı ile yaptığı yazılı açıklamasında, ağız hastalıklarının, en sık rastlanan kronik hastalıklar arasında yer aldığını belirterek, “Küresel boyutta dünya nüfusunun %90’ı çürük, dişeti hastalıkları ve ağız kanserine kadar uzanan ağız hastalıkları yönünden, ciddi bir risk altındadır. Her yılın 20 Mart’ında ayrı bir söylem ve posterlerle kamuoyunun dikkati çekilmektedir. Bu yılın teması ise; "Mutluluğunuz ve Refahınız İçin Ağzınızla Gurur Duyun". Hedef; yaşam boyunca, yani gencinden, artan yaşlı nüfusa kadar ağız ve dişleri korumaya odaklanmaktır.” dedi.

AĞIZ SAĞLIĞI MESAJI VERİLİYOR

Sağlıklı bir vücut için önce ağız sağlığı" mesajı verildiğini belirten Seyfettin, “Bu kapsamda, toplumda ağız diş sağlığının genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğu farkındalığının oluşturulması, ağız ve diş hastalıklarının özellikle de diş çürüğünün engellenebilir hastalıklar olduğu, "Sağlıklı bir vücut için önce ağız sağlığı" mesajı verilmektedir. Toplumun ağız diş sağlığı eğitimi ve ağız hastalıkları ve ağızdaki durumlara ilişkin bilgilendirilmesi, temel ağız diş sağlığı hizmetleri, koruyucu önlemler ve programlar hakkında bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır.”

DİŞ ÇÜRÜKLERİ KÖTÜ BESLENMENİN SEBEBİ

“19. ve 20. yüzyıllarda diş çürüğü dünya genelinde bir epidemik salgın olarak tanımlanmış ve halen günümüzde de nezleden sonra dünyada en yaygın olarak görülen 2. hastalık olarak kabul edilmektedir. Son 30 yılda yüksek gelirli ülkeler diş çürüğü görülme oranlarını aşağı çekseler de; orta ve düşük gelirli ülkelerde halen en yaygın hastalık olarak toplum sağlığını olumsuz biçimde etkilemeyi sürdürmektedir. Yüksek gelire sahip ülkelerde; 11-14 yaş grubu çocuklarda tedavi edilen çürük dişlerin oranı %53 iken, düşük gelire sahip ülkelerde tedavi edilen çürük diş sayısı %2 civarındadır. Bu nedenle; diş çürükleri kötü beslenmenin sebep olduğu bir hastalık olmanın yanı sıra bir sosyal yoksunluk hastalığı olma niteliği taşımaktadır.” dedi.

 DÜNYA AĞIZ SAĞLIĞI GÜNÜ KUTLU OLSUN

Seyfettin, “Kalıcı dişlerdeki çürüklerin dünya çapında en yaygın hastalık olması nedeniyle genel kamu, hükümetler ve politika yapıcılar ve diş endüstrisi gibi paydaş grupların birlikte hareket etmesi ve küresel olarak yaklaşık 3,5 milyar insanı etkileyen ağız hastalıklarını ele alması bir gerekliliktir. Günümüzde yeni teknolojiler dişhekimliğinde devrim yaratıyor, dişhekimlerinin çalışmalarını kolaylaştırıyor, hasta deneyimlerini geliştiriyor. Sağlık sistemlerini ve ekonomileri etkileyen ağız hastalıklarının küresel yükünü azaltmaya yardımcı olmak için tüm ağız diş bileşenlerinin ortak hareket etmelerini istiyoruz. Genel sağlıkta esenlik ve yaşam kalitesi için iyi bir ağız sağlığı şarttır. İnsanların ağızlarıyla gurur duyabilmeleri için ağız hastalıklarının önlenmesi, erken teşhisi ve bakımından ağız sağlığının geleceğini şekillendirmek üzere dişhekimlerinin strateji, teknoloji ve diğer enstürümanlara bakış açılarının gelişmesi bağlamında sürekli eğitime önem verilmelidir. Türk Dişhekimleri Birliği ve Dişhekimleri Odaları olarak ağız diş sağlığı politikaları üretme ve hayata geçirmede tüm bileşenlerle ortak çalışmaya, üzerimize düşeni yapmayı dün olduğu gibi bugün de hazır olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız. 20 Mart Dünya Ağız Sağlığı Günü kutlu olsun.” dedi. (Haber merkezi)