Bağırsak Sarkması Neden Olur? - Hatay Söz Gazetesi

Bağırsak Sarkması Neden Olur?

  • Eklenme Tarihi :21.06.2024 | 16:21
  • Muhabir :Haber Merkezi

Bağırsak Sarkması Neden Olur?

Bağırsak sarkması toplumda hemoroid (basur) olarak bilinse de kadın hastalıkları, idrar kesesi ve kalın bağırsakla doğrudan ilgilidir.

Bu doğrultuda, hastalığın altında yatan nedenler aşağıdaki gibi listelenebilir:

Hastalığın ana nedenlerinden en önemlisi ıkınma refleksinin gerçekleşmesidir. Bununla birlikte, anne adayının normal doğum sırasında zorlu ıkınmaları bu süreci başlatabilir. Ayrıca, sayıca fazla normal doğum yapma, normal doğumda vajinada epizyotomi açılması, ciddi doğumlarda vakum uygulaması gibi problemler vajinadan bağırsak sarkmasını tetikleyebilir.

Devamlı olarak kabızlık ya da ishal yaşama ve kronik kabızlığa neden olan hastalıklar sürece zemin hazırlar. Ülser, sibo rahatsızlığı, crohn hastalığı, kolit, polip gibi durumlar temek neden olabilir.

Bağırsak florasının zararlı bakterilerle bozulması, parazitler ve dizanteri gibi enfeksiyonları sık yaşanması hastalığı tetikleyebilir.

Yaşla beraber dışkının çıkışı sırasında kasılıp gevşeyen kaslar zayıflayarak hastalığı oluşturabilir.

Ağırlıkla kadınlarda görülen çatı kemiği tabanı deformasyonu ve beraberinde idrar kaçırma rahatsızlığı meydana getirebilir.

Dışkının aşırı yumuşamasına neden olan dışkı gevşetici ilaçların kullanımı hastalığın tetikleyici unsurlarındandır.

Kronik hale gelen öksürme halinin devam etmesi sonucu hastalık oluşabilir.

Tüm bunlarla birlikte kişinin yaşam stiline bağlı obezite hastalığına yakalanması, bağ doku problemleri, rahim ameliyatları hastalığa neden olabilir.

Özellikle, karın iç basıncını arttıran sorunlar ile leğen kemiği dokuların hasara uğraması üstünde kalan organların aşağıya doğru inmesine sebebiyet verebilir.