Bahar İle Birlikte Göz Alerjileri Arttı!

  • Eklenme Tarihi :30.04.2022 | 10:49
  • Muhabir :

İskenderun Gelişim Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Merih Gül, bahar mevsimiyle birlikte sıkça görülen alerjik konjiktivit için alınabilecek önlemler hakkında bilgiler verdi.

Bahar İle Birlikte Göz Alerjileri Arttı!

Baharda görülen göz alerjisinin, günlük yaşamı olumsuz etkilediğini ve sağlık açısından önemli sıkıntılara sebep olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Merih Gül, “Bahar mevsimiyle birlikte; gözlerde sulanma, kaşıntı ve kızarıklık şikâyetleri artmaya başladı” dedi.

Göz alerjilerinin yetişkinler ve çocuklardaki nedenlerine değinen Uz. Op. Dr. Merih Gül “Yetişkinlerin, özellikle çiçek ve ağaç polenlerine karşı mevsimsel aşırı duyarlılığı, ev tozu akarlarına veya kimyasal maddelere bağlı yıl boyu süren alerjik reaksiyonlar; çocukların ise bazen astım ve ürtikeryal deri lezyonlarına eşlik edebilen alerjik göz rahatsızlıkları, çocukluk çağına özgü yıl boyu sürebilen alerjik göz hastalıkları, bahar ve yaz aylarında en yüksek seviyesine ulaşmaktadır. Bu nedenle elleri yıkamadan gözlere dokunmaktan, kaşımaktan kaçınılması altta yatan alerji başta olmak üzere, göz rahatsızlıklarını hafife almadan göz muayenesi olunması ve uygun tedavinin başlanması önem arz etmektedir” diye konuştu. (Haber Merkezi)