BAŞKAN ATEŞ’TEN SERT TEPKİ

  • Eklenme Tarihi :13.08.2023 | 13:46

MEDİKAL SEKTÖRÜNÜN RUHSATLARI NEDEN İPTAL EDİLİYOR?

BAŞKAN ATEŞ’TEN SERT TEPKİ

2020 yılında tüm dünyayı ve ülkemizi de etkisi alan Pandemi döneminde alınan tedbirler kapsamında uygulanan dışarı çıkma yasaklarında başta Covid-19’a yakalanan vatandaşlar olmak üzere tüm vatandaşların sağlığının korunması için kendi hayatını riske eden Tıbbi Cihaz ve Medikal sektörüne bir darbe de Valilik kararıyla Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nden geldi.

6 Şubat’ta Hatay’da meydana gelen ve ‘Asrın Felaketi’ olarak nitelendirilen depremde başta can kayıpları olmak üzere yıkımın en fazla olduğu Antakya’da sağlık sektörünün önemli dallarından biri olan Tıbbi Cihaz ve Medikal sektörünün ruhsatları Hatay İl Sağlık Müdürlüğü tarafından neden iptal edildiği merak konusu oldu.

BAŞKAN ATEŞ’TEN SERT TEPKİ

Meydana gelen deprem sonrasın Hatay’ın kalkınması ve normal yaşama dönmesi için atılan adımların sonuçsuz kalması ve her geçen gün daha kötüye giden sosyal ve ekonomik sorunların yenisine bir sorun daha eklendi. Sağlık sektöründe faaliyet gösteren Tıbbi Cihaz ve Medikal sektöründe faaliyet gösteren firmaların çalışma ruhsatları Valilik kararıyla Hatay İl Sağlık Müdürlüğü tarafından iptal edilmesine Hatay Medikalciler Derneği (HATMED) Başkanı Hasan Ateş sert tepki gösterdi.

ECZANE VE DİĞER MESLEKLERE İZİN VAR, MEDİKAL FİRMALARINA İSE!

Yapılan uygulamaya sert tepki gösteren HATMED Başkanı Hasan Ateş yaptığı açıklamada, “6 Şubat’ta meydana gelen deprem sonrasında yeniden ayağa kalkmak için medikal sektöründe faaliyet gösteren firmalarımız vatandaşlarımıza konteynırda hizmet veriyor. Fakat Hatay İl Sağlık Müdürlüğü valilik kararıyla medikal sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın çalışma ruhsatlarını iptal etti. Gerekçesi ise meydana gelen depremde en fazla yıkımın, tahribatın ve can kayıplarının olduğu Antakya’da betonarme yapı şartını önümüze koyuyor. Deprem sonrasında şehrin yüzde 75’inin yok olduğu bir ortamda Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nün medikal firmalarından betonarme yapı şartını koyarak neyi amaçlamaktadır? Ayrıca sağlık sektöründe vatandaşların ilaç teminini eden eczanelerimiz başta olmak üzere diğer sektörde faaliyet gösteren meslek dalları konteynırda hizmet verirken, medikal sektöründe faaliyet gösteren firmalara neden zorluk çıkarılıyor? Buradan başta Hatay Valiliğimiz olmak üzere Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’ne seslenmek istiyorum. Canlarını hiçe sayarak vatandaşların sağlık sorunları söz konusu olduğunda en önde koşan medikal sektöründe faaliyet gösteren firmaların önündeki bu engeli kaldırılmasını talep ediyorum.” dedi. (ESRA TURAN)

Haberin Videosu