BATI NİL VİRÜSÜ ENFEKSİYONU ANLATILDI

  • Eklenme Tarihi :06.08.2022 | 00:22
  • Muhabir :

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Vicdan Köksaldı Motor tarafından, kurum personeline Batı Nil Virüsü Enfeksiyonu semineri verildi.

BATI NİL VİRÜSÜ ENFEKSİYONU ANLATILDI

 

Reyhanlı MMT Amerikan Hastanesinde seminer gerçekleştirildi. Hizmet içi eğitim kapsamında, hastanede Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Vicdan Köksaldı Motor tarafından, kurum personeline Batı Nil Virüsü Enfeksiyonu semineri verildi.

BATI NİL VİRÜSÜ ENFEKSİYONU NEDİR?

Batı Nil Virüsü Enfeksiyonu, insanlarda nörolojik hastalıklara ve ölümlere neden olabilen, sıklıkla enfekte sivrisineklerin sokması ile bulaşan viral bir hastalıktır. Hastalık etkeni Batı Nil Virüsüdür. Batı Nil Virüsü, Flaviviridae ailesinde yer alan zarflı bir virüsdür. Batı Nil Virüsünün yaşam döngüsünde yabani kuşlar ana konaktır. Kuşlardaki viremi döneminde sivrisineklerin virüsü almasıyla enfekte olurlar. Enfekte sivrisineklerin sokmasıyla da insanlara ve atlara bulaşırlar.

Ülkemizde 2010 yılından beri vaka bildirimleri yapılmaktadır. Batı Nil Virüsü ile enfekte olan vakaların yaklaşık %80’i asemptomatik seyir göstermektedir. Semptomatik vakaların yaklaşık %90’ında Batı Nil Ateşi gelişirken, %10’unda ensefalit, menenjit veya akut flask paralizi gibi sinir sistemi tutulumu ile giden Batı Nil Nöroinvazif Hastalığı gelişmektedir.

Batı Nil Ateşinde ani başlayan ateş ile birlikte baş ağrısı, halsizlik, retroorbital ağrı, kas ağrıları, gastrointestinal semptomlar (bulantı-kusma, karın ağrısı ve ishal) ve döküntü görülür. Batı Nil Virüsü Enfeksiyonunun bilinen bir tedavisi yoktur. Destek tedavisi ve komplikasyonlara yönelik tedavi uygulanır. Ülkemizde bildirimi zorunlu bulaşıcı bir hastalıktır. İnsanlarda etkili bir aşısı yoktur. Sivrisineklerden korunma en önemli korunma yöntemidir. (Haber Merkezi)