BİLİNÇSİZ KLİMA KULLANIMI HASTA EDİYOR!

  • Eklenme Tarihi :13.08.2022 | 06:51
  • Muhabir :

İskenderun Gelişim Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Serkan Gökpınar, bilinçsiz klima kullanımının solunum yolu hastalıklarına sebep olabileceğini açıkladı.

BİLİNÇSİZ KLİMA KULLANIMI HASTA EDİYOR!

İskenderun Gelişim Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Serkan Gökpınar, klimaların zararından korunabilmek adına klimalı ortamın sıklıkla havalandırılması gerektiğini ifade ederek, bilinçsiz klima kullanımının solunum yolu hastalıklarına sebep olabileceğini açıkladı.

“KLİMA YÜZÜNDEN SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN”

Klimanın doğru kullanılmadığı takdirde burun akıntısı ve öksürük gibi sağlık sorunlarına neden olduğunu belirten KBB Uzmanı Op. Dr. Serkan Gökpınar, “Sürekli, klimadan yayılan soğuk ve kuru havaya maruz kalmak; baş ve boyun ağrılarına, boğaz ağrısına, ses kısıklığına sebep olabilmektedir. Bunu önlemek için; klima ısı derecesinin 23-24 derecenin altına düşürülmemesi, terli bir şekilde klima karşısına oturulmaması, klimalı ortamlarında havalandırılması gerekmektedir. Özellikle kronik hastalıklara yol açmaması için klima bakımı ve filtre temizliği muhakkak yılda en az iki defa yapılmalıdır” açıklamasında bulundu. (Haber Merkezi)