Diyaliz Teknikerleri Platformu

  • Eklenme Tarihi :10.01.2023 | 12:31
  • Muhabir :

Diyaliz Teknikerleri 1 Mart 2019 yılında çıkarılan Diyaliz Yönetmeliğine aykırı olarak Hastanelerde personel çalıştırılmasının önüne geçilmesini istediler.

Diyaliz Teknikerleri Platformu

DİYALİZ TEKNİKERLERİ YÜRÜRLÜKTEKİ YÖNETMELİĞİN UYGULANMAMASINDAN DERTLİ

 Diyaliz Teknikerleri Platformu Sağlık Bakanlığı tarafından 1 Mart 2020 ye kadar diyaliz ünitelerinde sertifikasız personel çalışmasına 1 Mart 2020’den sonra da tüm sertifikasızların diyaliz ünitelerinden çekilmesine dair de bir açıklama yapmasına karşın hala Personel dağıtım Cetvelinin hazırlanmamasından kaynaklı sorunun çözüme kavuşmadığını aktardılar.

Hatay’da görev yapan Diyaliz Teknikerleri yaşanan bu sorunun çözüm bulması için Kamu Denetleme Kurumuna başvuruda bulunduklarını hatırlatarak “Diyaliz ünitelerindeki sertifikasız sağlık personellerinin çekilerek yerlerine diyaliz teknikeri istihdam edilmesini PDC'de hastanelerin talepte bulunmasını söylenmişti. Ama ne yazık ki PDC güncellemelerinde Bakanlığın çıkardığı yazıya rağmen PDC’miz düzenlenmemiştir.

CİMER ÜZERİNDEN BAŞVURUDA BULUNDUK

Hastanelere CİMER üzerinden de  yaptığımız başvurularda konunun bakanlığa bildirildiğini ama bakanlığın diyaliz teknikeri ataması yapmadığını bu yüzden personel eksikliği nedeniyle sertifikasız sağlık personellerinin diyaliz ünitesinde çalıştırılması zorunda kalındığı dile getirilmektedir

bakanlığa gönderilen dosyalar neticesinde de hastaneler personel talebinde bulunmuyor denildi.

Bakanlık hem çıkardığı yönetmeliği hem de yönetmeliği uygulamak için çıkardığı yazıyı ne yazık ki uygulamamaktadır. Ne Üniversite hastanelerinde ne kamu hastanelerinde ne de özel sektörde istihdamımız mevcut değil. 26 yıllık bölüm olan diyaliz teknikerliği bölümünde aktif çalışan diyaliz teknikeri sayısı Bin 415'ken sertifikasız sağlık personeli sayısı 1500 üstüne bir rakama sahiptir.

Ayrıca atanmamıza en büyük engellerden biri de mevzuattır.  Mevzuata göre 5 makinaya bir diyaliz teknikeri düşmektedir. Ancak bu mevzuat yıllar öncesinde hazırlanmış ve o zamanlar personeller ihtiyacı karşılarken hasta sayısı bu kadar yoğun değildir.  Şu anda Türkiye'de 60 bin 558 Hemodiyaliz hastası 3 bin 387 periton diyalizi hastası bulunmaktadır.  Hasta sayısı arttığı halde mevzuat düzenlenmediği için ve sertifikasızlar diyaliz ünitesinden çekilmediği için 24 bin mezun olarak atama sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz. Üstüne üstlük bölüm hala binlerce mezun veriyor ve mezun sayısının da önüne geçilmiyor. Diyaliz ünitesinde bulunan sertifikasız personeller eğitim almadığı için sağlıklı bir şekilde hastalara diyaliz tedavisi uygulanamamaktadır.  Yanlış uygulamalar ise hastaların kanının hemolize uğramasına neden olmaktadır” dediler. (Haber Merkezi)