EMZİREN ANNELERE SÜT ARTTIRICI ÖNERİLER VE TARİFLER!

  • Eklenme Tarihi :27.06.2022 | 10:08

Diyetisyen Ayşenur Saral Gül konu hakkında bilgiler verdi.

EMZİREN ANNELERE SÜT ARTTIRICI ÖNERİLER VE TARİFLER!

Bebeğimizin dünyaya gelmesiyle beraber hayatımızda ki en önemli şey onun iyi beslenmesi, güzel gelişmesi ve sağlıklı olması oluyor. Bunları sağlayacak en önemli şey ise anne sütü! Doğum şekli, genetik faktörler, annenin stres seviyesi, travmaları, doğum sonrası bebekle olan teması gibi başlıca faktörler anne sütünün miktarında belirleyici oluyor. Sütünüzü arttırmak için yapabileceğiniz çok şey var ama bunlara ‘’ne bulursan ye’’ dahil değil! Sizin için bile sağlıklı olmayan bir beslenme şekli bebeğinize ve sütünüze de faydalı olmayacaktır.

 

İŞTE GERÇEKTEN FAYDALI OLACAK SÜT ARTIRICI ÖNERİLER

Sık sık emzirin ve emzirmeye uygun değilseniz (bebekten ayrı olmak, meme reddi vb) sütünüzü sağın. Ne kadar çok emzirmek = o kadar çok süt salgılamak!

Uyku düzeninizi oluşturun. Bebek uyuduğu vakitlerde sizde uyuyun. Uyuyamıyorsanız bile ayaklarınızı uzatıp dinlenin. SU! Bol bol su için. Su olmadan süt üretemezsiniz.

Dengeli ve düzenli beslenmesi annenin süt üretiminde artış sağlar, eğer anne doğum sonrası hamilelikteki kilolarından kurtulmak için kendini aç bırakarak kilo kaybı istiyor ise bu annedeki süt üretimini de azaltacaktır. Dengeli ve sağlıklı bir şekilde ona uygun oluşturulmuş bir program ile zayıflamak ise sütü arttıracaktır. 

Bebek sizin tükettiklerinizden besleneceği için gün gün içerisinde kalsiyum ve demir alımınızı artırmaya özen gösterin aksi taktirde sizin vücudunuzdaki demir ve kalsiyum depolarınızın boşalmasına sebep olacaktır. (örn. Peynir, süt,yoğurt tüketiminizi artırın.)

Sebze ve meyve tüketiminizi artırın. Gün içerisinde en az 5 porsiyon olacak şekilde

Anne ve bebek arasındaki iletişim anne sütünün artırılmasında etkilidir. Emzirme sırasında oluşan temas ve göz kontağı oksitosin ve prolaktin ormonlarının seviyelerinde artışa ve annede süt üretimini artırmaya yarar sağlar.

Annenin psikolojik durumunun nasıl olduğu da süt oluşumunu etkiler. Anne baskı ve stres altındaysa süt üretiminde azalmalar olacaktır ve annenin psikolojik durumu bebeğin de huzursuz olabilmesine yol açabilir.

GELELİM SÜT VERİMİNİ ARTIRICI BESİNLERE

Süt verimini artırıcı besinlere galaktogoglar diyoruz. Bu besinler prolaktin hormonunun salgılanmasını da artırıyorlar aynı zamanda galaktogoglar bitkisel veya gıda kaynaklı da olabilir.

Su, Maden suyu, Yulaf, Yeşil yapraklı sebzeler, Bitki çayları (rezene, papatya çayı gibi)

Kuru yemişler. Protein kaynakları (et, tavuk, balık, peynir, yumurta, mercimek, fasulye, barbunya gibi)

ilirsiniz. (Haber Merkezi)