GÜNLÜK YAŞAMINIZA HAREKET KATIN, SAĞLIKLI KAL FARKINDALIĞINI ARTTIR!

  • Eklenme Tarihi :03.10.2022 | 17:31
  • Muhabir :

Mustafa Hambolat , bireylerin düzenli ve sağlıklı beslenmesinin, uygun fiziksel egzersiz ve spor aktivitelerinde bulunmasının, yaşlıların ve aile bireylerinin sağlıklı yaşlanma konusunda farkındalık sahibi olmasıyla gerçekleştiğini bildirdi.

GÜNLÜK YAŞAMINIZA HAREKET KATIN, SAĞLIKLI KAL FARKINDALIĞINI ARTTIR!

Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat , bireylerin düzenli ve sağlıklı beslenmesinin, uygun fiziksel egzersiz ve spor aktivitelerinde bulunmasının, yaşlıların ve aile bireylerinin sağlıklı yaşlanma konusunda farkındalık sahibi olmasıyla gerçekleştiğini bildirdi. Hambolat Yaşlılar haftası dolayısı ile yaptığı yazılı açıklamasında, “Yaşam kalitesini etkileyen faktörlere dair farkındalığın artırılması ve sağlığı koruyucu ve geliştirici davranışlar kazandırılarak yaşlılarımızın yaşam kalitesinin artırılması amaçlanmıştır. Fiziksel aktivite azlığı yaşlanma süreci ile oluşan fizyolojik değişiklikleri hızlandırır ve pek çok kronik hastalık sıklığını artırır. Fiziksel ve zihinsel sağlığın korunması, yaşam süresini ve yaşam kalitesinin artırılmasında fiziksel aktivitenin olumlu etkileri vardır.”

FİZİKSEL AKTİVİTELERİN YAŞLILIK ÜZERİNDE ETKİLERİ

“Fiziksel aktivitenin yaşlılık üzerine etkileri, olası ani ve sistemik hastalıklar nedeniyle ölüm riskini azaltması, kanser gelişim riskini azaltması, vücut direncinin artması ve enfeksiyonlara karşı koruma geliştirilmesi, kas-iskelet sistemini güçlü tutarak yaşlılıkta sık görülen düşmeler ve düşmelere bağlı

kırık riskini azaltması, denge ve düzeltme reaksiyonlarının gelişmesi ile yaşlılıkta sık görülen düşmelerin önlenmesi, depresyon, anksiyete ile başa çıkma gücünü arttırması, bireylerin yaşamdan keyif almasını sağlaması, sağlıklı yaşlanmayı sağlaması, daha aktif yaşlı bireyler yaratması, sağlığı koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi gibi. Yaş almış büyüklerimize fiziksel aktivite olarak yürüme, bisiklete binme, bahçe işleri, balık tutma gibi aktiviteler önerilebilir.” dedi.