HAMBOLAT: İLİMİZDE RAHİM AĞZI KANSERİ TARAMALARI ÜCRETSİZDİR

  • Eklenme Tarihi :02.01.2023 | 10:19
  • Muhabir :

Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir durumdadır.

HAMBOLAT: İLİMİZDE RAHİM AĞZI KANSERİ TARAMALARI ÜCRETSİZDİR

 

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, Serviks kanserinin dünya genelinde kadınları en çok etkileyen, etkili tarama yöntemleriyle erken tanı konarak tedavi edilebilen ve böylelikle hastalığa bağlı ölüm oranlarının büyük oranda azaltılabildiği kanser türlerinden biri olduğunu söyledi.

Rahim ağzı kanserinin dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra dördüncü sıklıkta görülürken, ülkemizde dokuzuncu sırada yer aldığı bilgisini veren Hambolat “ Rahim ağzı kanseri önlenebilen bir hastalıktır. Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde %100 tedavi edilebilir bir kanser türüdür.

Düzenli rahim ağzı kanseri taramasından geçen bir kadının, rahim ağzı kanserinden ölmeyeceği söylenebilir. Cinsel olarak aktif kadın ve erkeklerin çoğuna, yaşamlarının bir noktasında HPV cinsel aktivite sırasında deri temasıyla bulaşabilir. Tedavi edilmezse, bu lezyonlar rahim ağzı kanserine ilerleyebilir, ancak bu ilerleme genellikle uzun yıllar alır. Rahim ağzı kanserinin belirtileri, ancak kanser ileri bir aşamaya gelindiğinde ortaya çıkma eğilimindedir. Rahim ağzı kanserinde aşağıdaki belirtiler görülebilir:  Menstrüasyon (adet) dönemleri arasında düzensiz kan lekesi veya hafif kanama, Menopoz sonrası lekelenme veya kanama, Cinsel ilişki sonrası kanama, Cinsel ilişki sırasında ağrı

Sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı, Yorgunluk, kilo kaybı, iştahsızlık, Artan vajinal akıntı,  bazen pis kokulu, Tek ya da iki bacakta şişkinlik İdrar yaparken ağrı

Rahim ağzı kanseri HPV ile ilişkili olan en yaygın hastalıktır. HPV kadın ve erkeklerde cinsel organ ve ağız boşluğu kanserlerine de neden olmaktadır.  HPV’nin tespiti, erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişikliklere işaret etmekte ve kanser teşhisini kolaylaştırmaktadır. HPV testi rahim ağzı hücrelerde virüsün tespiti esasına dayanan bir testtir. Pap smear testi ise, dökülen rahim ağzı hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir testtir. HPV ve Pap smear testi son derece basit ve ağrısız işlemler olup testler aynı anda yapılmaktadır.

İlimizde ulusal kanser tarama standartlarına göre; 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir HPV ve Pap smear testi ile taranmaktadır. Günümüzde HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine tip HPV16-HPV18 karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü, rahim ağzı kanserine karşı 9-14 yaşlarındaki kız çocuklara aşı yapılmasını önermektedir. 30 yaşından itibaren tarama testlerini düzenli bir şekilde yaptırmak, Güvenli cinsel ilişki konusunda eğitim, Cinsel aktivite sırasında prezervatif (kondom) kullanmak, Erkeklerin sünnet olması, Sigara kullanmamak  Sebze ve meyvelerden zengin sağlıklı beslenmek. İlimizde rahim ağzı kanseri taramaları ücretsiz olarak Antakya, İskenderun, Kırıkhan, Reyhanlı, Dörtyol ve Defne Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM),   Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) ve Sağlıklı Hayat Merkezlerinde  (SHM) yapılmaktadır. Tüm halkımıza sağlıklı bir yaşam diliyor ve ücretsiz kanser taramaları için sağlık kuruluşlarımıza bekliyoruz” dedi. (Haber Merkezi)