HEMŞİRELERİN SORUNLARINA DİKKAT ÇEKTİ

  • Eklenme Tarihi :19.05.2023 | 11:03

Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Mehmet Kayhan, hemşirelerin, çözüm bekleyen biriken sorunlarına dikkat çekti.

HEMŞİRELERİN SORUNLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Tüm yurtta olduğu gibi İskenderun’da da 12-18 Mayıs tarihleri arasında, Hemşireler haftası kutlandığını belirten Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Mehmet Kayhan, “Pandemide hayatını ortaya koyup feda edercesine verilen mücadele Türkiye’yi derinden etkileyen deprem gecesini gündüze katarak zor koşullarda sağlık hizmeti üretmeleri, bunun en somut örneğidir” dedi.

Kayhan, millet ve memleket adına her zaman göreve hazır olan hemşirelerin, çalışma hayatından bekledikleri ise sadece hak ettikleri ekonomik şartlara kavuşmak, daha iyi ve verimli hizmet sunabilecek bir çalışma ortam hizmet üretmek istediğini söyledi. 

AŞIRI İŞYÜKÜ ALTINDA GÖREV YAPIYORLAR

Ekonomik koşularında günün şartlarına süratle uygun hale getirilmesi gereken Hemşirelerin aşırı bir iş yükünün altında görev yaptıklarını da vurgulayan Mehmet Kayhan “Ücretler uzmanlık gerektiren işin hakkını verecek seviyeye mutlaka çıkarılmalıdır. Bunun önüne geçilmeli, istihdam planlı bir şekilde artırılmalı, İcap nöbeti ücreti, fazla çalışma gibi her görevin mutlaka ekonomik olarak karşılayıp teslim edilmeli. Hemşirelerin kurum içinde kendileri ile ilgili yönetici görevlerine objektif bir şekilde atanmaları sağlanmalı, Mobbing sonlandırılmalı ve bunun yapanlar cezalandırılmalıdır. Aile ve sosyal yaşamlarına katkısı olması için hastanelerde kreşler açılmalı 7/24 saat hizmet verilmeli işe geliş gidişlerde ulaşım sıkıntıları çözülmelidir. Hemşireler kanunu açık ve net bir şekilde düzenlenmeli” diye konuştu.

TALEPLER HAYATA GEÇİRİLMELİ

Hemşirelik kanunun açıkça net şekilde düzenlenmesi gerektiğinin de altını çizen Mehmet Kayhan “Taleplerimiz makul, haklı ve gerekçelidir. Çalışanların penceresinden bakarak sıkıntıları dile getiriyoruz. Kazanana kadar da mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi herkese ilan ediyoruz. Önemli gün ve haftaların bayram tadında geçmesinin yolunun sağlık çalışanlarının taleplerinin hayata geçirildikten sonra olacağını ısrarla vurguluyoruz. Bu düşüncelerle fedakârlık gerektiren mesleğin cefakar çalışanları olan tüm hemşire arkadaşlarımızın 12-18 Mayıs hemşireler haftasını kutluyor, sorunların çözülmesinde adımların atıldığı bir hafta olmasını temenni ediyoruz”