KALP HASTALARI YAZIN ANİ SICAKLARINA DİKKAT!

  • Eklenme Tarihi :11.06.2024 | 12:28
  • Muhabir :Haber Merkezi

KALP HASTALARI YAZIN ANİ SICAKLARINA DİKKAT!

İskenderun Gelişim Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları Doç. Dr. Erkan Kaya ve Op. Dr. Vecih Keklik, sıcak havalarda özellikle kalp hastalarının nelere dikkat etmeleri konusunda uyarılarda bulundu.  Kalp ve damar sorunu olan insanlar için sıcak havaların tehlikeli olabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Erkan Kaya, “Ani sıcaklık artışlarında, kalp krizi risklerinin direkt olarak arttığı bilinmektedir. Hatta bu yaş grubunun artık bilinenin aksine yani 30’lu yaşlara kadar düştüğünü görebiliyoruz. Bunda en büyük etken, sıcak havalardır. Sıcak havalar, insan vücudunda kan akımının daha yavaş akmasına sebep oluyor. Bu yavaş akım da genelde kalp damarlarından tutun da; beyin damarları, bacak damarları, daha bir sürü damar sistemini etkiliyor. Ve bu sıcak havalarda hareketsiz kaldıkça, bu biraz önce bahsettiğimiz kanın akışkanlığı azaldıkça kalp krizi riskleri, sadece kalp krizi riski de değil, diğer damat kılıkları ve riski de direkt olarak artmaktadır. Yani bizim özellikle hareketi, ondan sonra sıvı tüketimini ciddi olarak hastalarımıza uyarıyoruz. Diğer bir husus da tabii bizim bu bölgemizin bu gücünle topraklardaki insanları beslenmelerine dikkat etmeleridir. Bölgemizde çok sık kalp krizi ve aort anevrizması dediğimiz hastalık karşımıza çıkıyor. Kontrollerin hiçbir zaman aksatılmaması, unutulmaması gereken bir husustur. En azında ailesinde kalp şikâyeti olan varsa, en azında altı ayda bir rutin kontrollerini yapıp da karşımıza çıkacak üzücü sonuçların önüne geçebilecek tedbirleri almamız gerekiyor” şeklinde konuştu.
YAZ AYLARINDA VARİS OLUŞUMUNA DİKKAT!
Özellikle yaz aylarında varis şikâyetinin neden arttığına da değinen KVC Uzmanı Doç. Dr. Erkan Kaya, “Ayrıca bu dönemde varis şikâyetleriyle sıkça karşılaşmaktayız. Şimdi varis deyip aslında bunları geçmemek lazım. Toplardamar dediğiniz zaman da toplayıcı bir sistem bu vücutta kirli kanı alıyor, kalbe götürüyor, oradan tekrar temizlenip vücuda geri veriliyor. Çünkü sıcak havalarda bu damarla genişlemeye meyilli oluyor. Onun için de biz sık sık hastalarımıza hareketi ve rahat kıyafetler tercih etmelerini öneriyoruz. Maalesef Türk insanındaki anlayış, sıcak suyla yıkanmanın kendini daha çok temizlediğini düşünüyor, ama durum böyle değil. Bu alışkanlıktan vazgeçtikleri zaman; hem kalp sağlığı, hem cilt sağlığı, hem de bu damarlardaki genişleme ve varislerin ortaya çıkmasını engelleyecek bir durum. Sıcaktan mümkün mertebe kaçmaları gerekiyor” dedi.
İskenderun Gelişim Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları Doç. Dr. Erkan Kaya ve Op. Dr. Vecih Keklik, sıcak havalarda özellikle kalp hastalarının nelere dikkat etmeleri konusunda uyarılarda bulundu.
Kalp ve damar sorunu olan insanlar için sıcak havaların tehlikeli olabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Erkan Kaya, “Ani sıcaklık artışlarında, kalp krizi risklerinin direkt olarak arttığı bilinmektedir. Hatta bu yaş grubunun artık bilinenin aksine yani 30’lu yaşlara kadar düştüğünü görebiliyoruz. Bunda en büyük etken, sıcak havalardır. Sıcak havalar, insan vücudunda kan akımının daha yavaş akmasına sebep oluyor. Bu yavaş akım da genelde kalp damarlarından tutun da; beyin damarları, bacak damarları, daha bir sürü damar sistemini etkiliyor. Ve bu sıcak havalarda hareketsiz kaldıkça, bu biraz önce bahsettiğimiz kanın akışkanlığı azaldıkça kalp krizi riskleri, sadece kalp krizi riski de değil, diğer damat kılıkları ve riski de direkt olarak artmaktadır. Yani bizim özellikle hareketi, ondan sonra sıvı tüketimini ciddi olarak hastalarımıza uyarıyoruz. Diğer bir husus da tabii bizim bu bölgemizin bu gücünle topraklardaki insanları beslenmelerine dikkat etmeleridir. Bölgemizde çok sık kalp krizi ve aort anevrizması dediğimiz hastalık karşımıza çıkıyor. Kontrollerin hiçbir zaman aksatılmaması, unutulmaması gereken bir husustur. En azında ailesinde kalp şikâyeti olan varsa, en azında altı ayda bir rutin kontrollerini yapıp da karşımıza çıkacak üzücü sonuçların önüne geçebilecek tedbirleri almamız gerekiyor” şeklinde konuştu.
KALP HASTALARI YAZ MEVSİMİNE DİKKAT
Sıcak havalarda kalp sağlığını korumanın yollarından söz eden KVC Uzmanı Op. Dr. Vecih Keklik ise, “İleri yaştaki hastaların mutlaka kendilerine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Sıvı tüketiminin yanı sıra mutlaka hareketlerini artırmaları, artı en önemlisi sıcak havalarda kesinlikle dışarı çıkmamaları önemlidir. İnsanların sıcaktan kaçınmaları ve kendilerine çok dikkat etmeleri hayati önem taşımaktadır. Onun dışında yaz dönemlerinde özellikle yolculuk sırasında çok dikkatli olmak gerekiyor. Bacak damar pıhtılarının en önemli sebeplerinden biri de uzun yollarda bu dönemlerde dikkatli olmalarını öneriyoruz” açıklamasında bulundu.Sıcak havalarda kalp sağlığını korumanın yollarından söz eden KVC Uzmanı Op. Dr. Vecih Keklik ise, “İleri yaştaki hastaların mutlaka kendilerine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Sıvı tüketiminin yanı sıra mutlaka hareketlerini artırmaları, artı en önemlisi sıcak havalarda kesinlikle dışarı çıkmamaları önemlidir. İnsanların sıcaktan kaçınmaları ve kendilerine çok dikkat etmeleri hayati önem taşımaktadır. Onun dışında yaz dönemlerinde özellikle yolculuk sırasında çok dikkatli olmak gerekiyor. Bacak damar pıhtılarının en önemli sebeplerinden biri de uzun yollarda bu dönemlerde dikkatli olmalarını öneriyoruz” açıklamasında bulundu.
SIVI TÜKETİN, SICAK HAVALARDA DIŞARI ÇIKMAYIN!
Sıcak havalarda kalp sağlığını korumanın yollarından söz eden KVC Uzmanı Op. Dr. Vecih Keklik ise, “İleri yaştaki hastaların mutlaka kendilerine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Sıvı tüketiminin yanı sıra mutlaka hareketlerini artırmaları, artı en önemlisi sıcak havalarda kesinlikle dışarı çıkmamaları önemlidir. İnsanların sıcaktan kaçınmaları ve kendilerine çok dikkat etmeleri hayati önem taşımaktadır. Onun dışında yaz dönemlerinde özellikle yolculuk sırasında çok dikkatli olmak gerekiyor. Bacak damar pıhtılarının en önemli sebeplerinden biri de uzun yollarda bu dönemlerde dikkatli olmalarını öneriyoruz” açıklamasında bulundu.