KAN BAĞIŞI SOSYAL SORUMLULUKTUR

  • Eklenme Tarihi :06.01.2023 | 11:43
  • Muhabir :

Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu (HAMOK ), kan bağışı kampanyası düzenledi.

KAN BAĞIŞI SOSYAL SORUMLULUKTUR

İnşaat Mühendisleri Odası’nda düzenlenen kampanyaya HAMOk üyesi meslek odalarının başkanları ve üyeleri, Kızılay Hatay Şubesi Başkan Vekili Hüseyin Kimyonoğlu ile Kan Bağışı Kazanım Uzmanı İsmail Sade katıldı.

Kampanyanın açılış konuşmasını yapan HAMOK Dönem Sözcüsü ve Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu, kan bağışının bir sosyal sorumluluk olduğunun altını çizdi.

YENİ YILIN İLK SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

HAMOK olarak 2023 yılının ilk sosyal sorumluk projesi olan Kan ve Kök Hücre Bağışı kampanyasını  hayata geçirdiklerini belirten Hamurcu, “Hatay Türk Kızılay yetkilileri ile yaptığımız toplantılardan sonra ülkemizde ve ilimizde kan bağışının istenilen düzeyde olmadığını ve her geçen gün kana daha çok ihtiyaç duyulduğunu öğrendiğimizde bu etkinliği gerçekleştirmeye karar verdik.” dedi.

KAN VERMEK ÇOK ÖNEMLİ

Gelişmiş ülkelerde bir yılda toplam ülke nüfusunun yüzde 3’ü-4’ü kadar kan bağışlandığını belirten Hamurcu, “Bu miktar bağış gerçekleştiğinde, o ülkenin kan ve kan ürünleri ihtiyacı karşılanabilmekte ve hastaneye giden hasta veya yaralıların “kan bulamama” gibi bir derdi olmamaktadır. Ülkemizde ise yıllık bağış oranı yüzde 1 civarındadır. Türkiye’de yıllık kan ihtiyacı yaklaşık 3 milyon ünitedir. Hatay ilimiz yılda 60.000 ünite kan toplamasına rağmen ihtiyacı karşılama açısından yeterli görülmemektedir. Tek kaynağının insan olması ve ihtiyaç duyulduğu zaman yerine konacak bir yedeğinin de bulunmaması sebebiyle kan vermek çok önemlidir”

 BU ETKİNLİK İLE SINIRLA KALMAYACAĞIZ

“HAMOK olarak başlattığımız ve toplumsal bir sorumluluk olduğuna inandığımız bu anlamlı etkinlik bugün ile sınırlı olmayacaktır. Bu sorumluluğu bütün yıla yaymaya ,öncülük etmeye ve halkımızın katılım sağlaması için gerekeni yapmaya çalışacağız.  Kan bağışında bulunacak üyelerimizin, halkımızın ilgisine göre ileri tarihlerde kan bağışını tekrarlamayı ve tüm Hatay’daki şube ve temsilciliklerimize de yaymayı düşünüyoruz. Toplumsal sorumluluklarımız arasında çok önemli bir yere sahip olan bu etkinliğimizin başarıyla tamamlanmasını temenni ediyoruz.” diye konuştu.

 Hamurcu ayrıca etkinliklerine öncülük eden  ve ev sahipliği yapan İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi Başkanı İnal Büyükaşık ve yönetimine , Türk Kızılayı yetkililerine, Oda Başkanlarına , kampanyaya katılıp destek verenlere teşekkür etti. (Yaser ÇAPAROĞLU)