KAPALI YERLERDE MASKE TAKIN

  • Eklenme Tarihi :30.07.2022 | 08:40
  • Muhabir :

Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tacettin İnandı, Covıd-19 olgularında ciddi düzeyde artış gözlendiğini bildirdi ve vatandaşları bu konuda uyardı.

KAPALI YERLERDE MASKE TAKIN

Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tacettin İnandı’nın yönetiminde olduğu Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER), COVID-19 olgularında ciddi düzeyde artış gözlendiğini bildirerek, ölüm oranlarının düşük olduğunu ancak, bu durumun hafife alınmamasının gerekliliği vurgulandı.

 

KAPALI ALANLARDA, MASKE KULLANILMALIDIR

Olası daha ağır etkilerin önlenmesi için, sonbahardan önce yapılması gerekenlere ilişkin açıklamalarda bulunan Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, “Toplumda pandeminin devam ettiği ve riskin yeniden artış eğiliminde olduğu konusunda farkındalık artırılmalıdır. Kapalı alanlarda, özellikle kalabalık ortak alanlarda maske kullanılmalıdır. Toplu taşıma araçlarında, şehirlerarası ulaşımda maske kullanımı zorunlu olmalıdır. Gerektiğinde, esnek ve uzaktan çalışma seçenekleri yeniden uygulanmaya başlanmalıdır. Ziyaret, kutlama, ibadet vb. toplu etkinliklerde açık alanlar tercih edilmeli, kapalı alanlarda ise ortam etkili ve sürekli olarak havalandırılmalıdır. Aşı programı yeniden hızlandırılmalı, aşısız ve eksik aşılı olanların en az 3 doz aşı olması sağlanmalıdır” diye belirtildi.

HASTANELERDE MASKE GERİ DÖNDÜ

Son günlerde artan vaka sayısına dayalı olarak Antakya’daki hastanelerde maske denetimi yapılmaya başlandı. Özellikle özel hastanelerde hem sağlık çalışanların hemde vatandaşların sağlığı açısından maske uygulaması devam ediyor. Hastalarından ve çalışanlarından maske takmalarını isteyen özel hastaneler, takmayanları da uyarıyor. Pandemi konusunun dikkat edilmesi gereken bir konu olduğunu belirten sağlık çalışanları, bu konuda vatandaşları duyarlı olmaları konusunda uyarıyor. (Yaser ÇAPAROĞLU)