Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

  • Eklenme Tarihi :03.12.2023 | 16:26
  • Muhabir :Haber Merkezi

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Kulak tıkanıklığını geçirmek için östaki borusunda yaşanan tıkanıklığı ortadan kaldırmalıdır. Esnemek, yutkunmak, su içmek, şekersiz sakız çiğnemek, ağzı ve burun deliklerini kapatıp burunda yavaşça hava vermeye çalışmak, burun spreyi ve kulak damlaları orta kulaktaki basıncın eşitlenmesini sağlayarak kulak tıkanıklığını geçirmeye yardım eder.

 

Kulak tıkanıklığını geçirmenin yolları şöyle sıralanır:

Yutmak, çiğnemek veya esnemek

Çeşitli yüz hareketleriyle östaki tüplerini temizlemek mümkündür. Ağzı yukarı aşağı hareket ettirmek, esnemek, burnu sıkıştırıp yutkunmak ve sakız çiğnemek kulak tıkanıklığını giderilmesine yardımcı olur.

Burun yıkamak

Burun boşluğunu tuzlu su solüsyonuyla yıkamak, burundan ve sinüslerden fazla mukus gibi kalıntıların temizlenmesine yardımcı olarak kulak tıkanıklığını giderir. Bunun yanında tuzlu ve burun spreyi kullanmak polen, bakteri ve toz gibi sinüslerin tahrişe neden olduğu durumların azalmasını sağlar ve beraberin kulak tıkanıklığına engel olur.

Isı uygulamak

Kulak tıkanıklığının sebep olduğu kulak ağrısı varsa ısı, ağrının hafifletmeye yardımcı olur. Etkilenen kulağın üzerine sıcak bir bez uygulamak kulak tıkanıklığı ağrısının geçmesini sağlar.

Kulakları yıkayın ve kurulayın

Kulak kiri gibi mukus oluşumunu önlemek için düzenli bir kulak temizleme rutini oluşturmak gerekir. Duş aldıktan sonra ılık suyun bir kısmının kulaklarınıza akmasını sağlayın. Temizlemek için dış kulağınıza ıslak bir bez kullanın. Daha sonra dış kulağı nazikçe kurulayın. Kulağa kulak pamuğu sokmamaya özen gösterin.

Kulak Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Yutkunmak, çeşitli mimikler yapmak, esnemek ve sakız çiğnemek kulak tıkanıklığına iyi gelerek kişinin rahatlamasını sağlar. Kulak tıkanıklığına karşı ilaç kullanarak, iyi gelmesini sağlamak mümkündür. Kulak tıkanıklığına karşı şu durumlar iyi gelir:

Uzun etkili dekonjestan burun spreyi ya da oral olarak kullanılan dekonjestan ilaçlar kulak tıkanıklığına iyi gelir

Kulak tıkanıklığı saman nezlesi gibi alerjilerden kaynaklanıyorsa antihistaminik ilaçlar yardımcı olabilir.