MAAŞLAR YOKSULLUK SINIRININ ÜZERİNE ÇIKARILMALI

  • Eklenme Tarihi :30.12.2022 | 14:00
  • Muhabir :

MAAŞLAR AÇLIK SINIRININ ÜZERİNE ÇIKARILMALI

MAAŞLAR YOKSULLUK SINIRININ ÜZERİNE ÇIKARILMALI

Hürriyetçi Eğitim-Sen Hatay İl Temsilcisi Yusuf Dönmez, en düşük memur maaşının yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması gerektiğini bildirdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yaptığı basın açıklamasında, “Ülkemizde son bir yıl içerisinde, iktidarın ekonomi politikalarından kaynaklı fiyat dalgalanmaları ve ekonomik hareketler % 170 oranında zamlara sebep olmuş, alım gücü oldukça düşmüş, memurlar hızla fakirleşmiştir. Memurun artık ülkenin alt gelir grubuna dahil olduğunu Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de bizzat kabul etmiş ve "Asgari ücretliye de, memura da, emekliye de ne verilse haklarıdır.” dedi.

Açlık sınırına yakın bir gelire sahip olan memurların, maaşlarına yoksulluk sınırının üzerinde zam yapılmasının zorunlu olduğunu belirten Dönmez, “Günlük gelen piyasa zamları ortada iken 2023yılı Ocak ayı için memur aylıklarına toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 8 ve TÜİK'in açıkladığı enflasyona göre enflasyon farkı kadar artış yapılması memurların alım gücüne katkı sunmaz. Bu nedenle insanî bir zam oranı mecburidir. En düşük memur maaşı yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır.”

GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ

“Görünen köy kılavuz istemez. TÜİK’in açıkladığı enflasyonla çarşıda pazardaki enflasyonun yakından uzaktan alakası yoktur. Altı ayda bir yapılan zam ve enflasyon farkı ödemeleri daha birinci ayında erimektedir. Bu nedenle enflasyon farkı, çalışanlara aylık olarak ödenmelidir.Eğitim çalışanlarının bir yıldır bizim söylemekten usandığımız, gayet açık olan talepleri bir an önce hayata geçirilmelidir. Bir kez daha hatırlatırız ki; yoksulluk sınırı üzerinde maaş tüm kamu çalışanlarının hakkıdır.

KIDEME GÖRE YENİ BİR DÜZENLEME YAPILMALIDIR

“Ek ders ücretleri 2023 yılı ocak ayında yüzde 100 oranında artırılmalıdır. Ayrıca ders saatleri dışında yapılan her türlü kurs için ödenen ücretler de iki katına çıkarılmalıdır. Destekleme ve yetiştirme kursları tüm branşlarda ve tüm okul türlerinde açılmalıdır. Eşit işe eşit ücret sadece lafta bir icraat ve söylem olmaktan kurtarılmalıdır. Öğretmenlik Meslek Kanunu bir an önce TBMM gündemine alınmalı ve mesleğimiz olan öğretmenliğin onuruna yakışır düzenlemeler yapılmalıdır.Kariyer Basamakları Sınavı’ndan vazgeçilerek tüm öğretmenleri kapsayan kıdeme göre yeni bir düzenleme yapılmalıdır.”

ÖĞRETMENLER SEFALETE MAHKUM EDİLDİ

“Kariyer Basamakları Sınavı sadece on yılını doldurmuş öğretmenler için küçük bir artışı

sağlamıştır. Mesleğinin ilk dokuz yılında olan öğretmenler sefalete mahkûm edilmiştir. Şube müdürleri ve müfettişlerin ekonomik kayıpları kariyer basamakları uygulaması ile daha da vahim bir hâl almıştır. Acilen gerekli iyileştirme yapılmalıdır. Görevde yükseldikçe ekonomik kazanımların düşmesinin dünyada başka örneği yoktur.”

ÇALIŞMA KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

“Günün büyük bölümünü evinden ve çocuklarından uzak, eğitim kurumlarında geçiren yöneticilerin ek ders ücretleri tatmin edici miktarda artırılmalıdır. Yüksek Öğretim Kanunu’nun yeniden gündeme alınarak günümüz hayat şartlarına uyumlu hale getirilebilmesi amacıyla gereken yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması ve üniversite personellerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerekmektedir. Üniversite tazminatı ve üniversite eğitim – öğretim tazminatından tüm üniversite çalışanları faydalandırılmalıdır.” dedi.

HER TÜRLÜ MEŞRU EYLEMİ YAPMAYA KARARLIYIZ

Bu taleplerinin yerine getirilmesi için, Hürriyetçi Eğitim Sen kamu çalışanlarının içine düşürüldüğü “asgari sefalete azami isyan” dönemini başlattığını belirten Dönmez, “Hakkımız olan maaşın verildiği zamana kadar mücadeleye devam edeceğiz. 27-30 Aralık tarihleri arasında tüm illerde meydanlardayız. Kamu çalışanlarına sunulan haklar, dünya standartlarına ulaştırılıncaya kadar mücadeleye ve iş bırakma dahil her türlü meşru eylemi yapmaya kararlıyız.” diye konuştu.

Basın açıklamasına Hürriyet Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Serdar Kahraman ve Hürriyetçi Yerel-Sen Genel Başkanı Gökhan Yıldırım’da destek verdi. (Haber Merkezi)