Meme Kanseri Farkındalık Semineri Düzenlendi

  • Eklenme Tarihi :15.11.2022 | 11:29
  • Muhabir :

Başarılı çalışmalarının yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri ile de adından söz ettirmeyi başaran Hatay İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği Meme Kanseri Farkındalık Ayı olması nedeniyle bilgilendirme semineri düzenledi.

Meme Kanseri Farkındalık Semineri Düzenlendi

Kırsalda gerçekleştirilen bilgilendirme seminerine Dernek Başkanı Duygu Çankaya Ekmekçi ve dernek üyelerinin çoğu katılım gösterirken Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi Doktoru Merve Altınören yaptığı sunum ile meme kanserinde erken teşhisin önemini vurguladı.

Doktor Merve Altınören yaptığı sunumunda :” Meme kanserinde erken teşhiste en önemli faktör, kişinin bu konuda bilinçlendirilmesidir. Meme kanserine erken evrede tanı konması, tedavinin başarıya ulaşma ve hayatta kalma şansını arttırır. Erken tanı için üç temel yöntem uygulanabilir. Bunlar evde kendi kendine yapılan meme kontrolleri, bir doktor tarafından yılda bir yapılan meme muayeneleri ve mamografi (meme röntgen filmi) olarak sayılabilir.

Kadınların 20 yaşından sonraki dönemde, her ay memelerini kendi kendilerine muayene etmeleri gereklidir. Meme dokusu içerisinde herhangi bir şüpheli kitle ele geldiğinde vakit geçirmeden doktora başvurunuz. Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi yenilenen hasta taşıma aracı (KETEM) ile birlikte ücretsiz olarak halkımıza hizmet vermeye başlamıştır.”ifadelerine yer verdi.

Faydalı bir programa daha imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Hatay İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği Başkanı Duygu Çankaya Ekmekçi yaptığı açıklamasında:” Dernek olarak meme kanseri ve meme kanserinde erken teşhisin önemini vurgulamak adına gerçekleştirdiğimiz etkinliğimiz yoğun katılım ile gerçekleşmiştir.Üyelerimiz ve katılımcılarımız Ketem Doktorumuz Merve Altınören’in yaptığı sunum ile oldukça yararlı bilgiler elde ettiler. Verimli geçen seminerin ardından doktorumuz katılımcıların sorularını yanıtladı.

Faydalı bilgilendirmelerinden dolayı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi Doktoru Merve Altınören’e teşekkür ediyor tüm katılımcılarımıza şükranlarımızı sunuyorum.”dedi.

Programın finalinde Hatay İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği  Başkanı Duygu Çankaya Ekmekçi Doktoru Merve Altınören!e plaket takdiminde bulundu.