Mercimek Çorbası Diyeti! - Hatay Söz Gazetesi

Mercimek Çorbası Diyeti!

  • Eklenme Tarihi :12.06.2024 | 19:25
  • Muhabir :Haber Merkezi

Mercimek Çorbası Diyeti!

Düşük kalorisi ve sağlıklı besin değerleri ile sevilerek tüketilen bir çorbadır. Mercimek çorbası diyeti, kısa süreyle uygulanan bir diyettir. Diyetin temel yemeği adından da anlaşılacağı üzere mercimek çorbasıdır. Genellikle günde 3 kaseye kadar ekmek olmadan tüketilir. Mercimek çorbasının faydalarını aşağıdaki maddeleri inceleyerek öğrenebilirsiniz.

 Zengin besin değeri: Mercimek çorbasının içeriğinde bulunan kıymetli besinlerden biri proteindir. Protein, kas kütlesini koruyarak midenin uzun süreli tokluk hissetmesine yardımcı olur. Bir diğer besin değeri olan lif ise, sindirim sisteminde kilo vermenin başlıca görevlilerinden olan bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Lifli gıdalar, düzenli ve her zaman hareketli olan bir bağırsak demektir. Bu da vücuttaki toksinleri atmanın en kolay yoludur.

Ödem attırıcı: Mercimek çorbası içerisindeki besinler ödem attırıcı özelliğe sahiptir. Bu sayede kilolu hissetmenize sebep olan ödemleri vücuttan uzaklaştırarak fit bir görünüme ulaşmanıza öncülük eder.

Düşük kalorili olması: Kilo vermek için uygulanan diyetlerin temelinde az kalori ile tok kalmak yer alır. Mercimek çorbasının son derece düşük kalorisi ile tok kalarak daha az yemek yeme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Metabolizma hızını arttırma: Mercimek çorbasının içeriğinde bulunan vitaminler, mineraller, karbonhidratlar ve proteinler ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlar. Bu sayede metabolizma daha hızlı çalışarak yağ yıkımı başlamış olur. Aynı zamanda halsizlik ve yorgunluk hissiyatı da minimuma iner.

Kan şekerini düzenleme: Kan şekeri yükseldiğinde vücut daha fazla yeme ihtiyacı içerisine girebilir. Mercimek çorbası düşük glisemik indekse sahiptir. Bu sayede kan şekeri düzenlenerek iştah azalır ve insülin dengesi oluşur.

Kolay Hazırlama: Mercimek çorbası diyeti, yoğun tempoda bile kolaylıkla uygulanabilir. Bunun sebebi mercimek çorbasının hızlı bir şekilde hazırlanıyor olmasıdır.

Diyette Mercimek Çorbası Yenir mi?

“Mercimek çorbası diyette yenir mi?” sorusuna “Evet, tüketilebilir” şeklinde cevap verilebilir. Zengin besin değerlerine sahip düşük kalorili bir besin olan mercimek çorbası diyette rahatlıkla tercih edilebilir. Sindirim sisteminin işleyişine olumlu etkileri bulunan mercimek çorbası ile rahatsız olunan yağlar vücuttan bağırsaklar yardımıyla atılabilir.

Bunun yanı sıra yüksek bir protein kaynağı olması, uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Uzun süre tok kalan vücut günlük kalori alımını kontrol altında tutmayı başarır. Bu sayede hedeflenen kiloya ulaşmak mümkün hale gelir.