MİDE YANMASINA NE İYİ GELİR?

  • Eklenme Tarihi :24.06.2022 | 09:54
  • Muhabir :

Sürekli mide yanması yaşıyorsanız ve ağrınız şiddetliyse mide yanmasına çözüm olarak beslenme düzeninizi değiştirebilirsiniz.

MİDE YANMASINA NE İYİ GELİR?

Asitli içeceklerden uzak durarak ve mide asidinizi dengeleyecek meyveler tüketerek aşırı mide yanmasından kaçınabilirsiniz. Sabahları uyandıktan hemen sonra bir bardak su içmek midenizi hafifletecektir. Öğünlerinizde aşırı yemekten kaçınmalı ve midenizi rahatsız edecek yiyeceklerden uzak durmalısınız. Dondurulmuş gıdalar tüketmemek sabahları mide yanması yaşamanızı azaltacaktır.

 

MİDE YANMASI İÇİN NE YAPMALI?

Mide yanmasına iyi gelen şeyler tüketilmelidir. Bol bol su içilmeli ve mide asidini arttıracak yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Meyve seçiminde mide asidini tetiklemeyecek meyveler tercih edilmelidir. Aşırı mide yanması şikayeti varsa en kısa zamanda doktora görünülmelidir.

MİDE KAYNAMASINA NE İYİ GELİR?

Mide kaynamasını tetikleyen zararlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Asitli içecek tüketimi azaltılmalı ve sağlıklı beslenilmelidir. Uyku düzeni ve streste mide kaynamasını etkileyen faktörlerden olduğu için bunlara da dikkat edilmelidir.

MİDE YANMASINI NE KESER?

Mide yanması şikayetiniz varsa öncelikle acilen doktora başvurmalı ve şikayetinize uygun tedavi şekli uygulanmalıdır. Doktora gitmeden önce evde aşırı mide yanmasını gidermek isterseniz öncelikle beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Mide yanmasına evde doğal ve bitkisel tedavi uygulanabilir. Mide yanması yaşadığınızda ılık süt içebilirsiniz. Karbonatlı su içmekte mideyi rahatlatır. Yemek yedikten sonra aşırı mide yanmasını önlemek için papatya çayı içip midenizi dinlendirebilirsiniz. Kekik çayı da midedeki asidi düzenler ve sindirimin kolaylaşmasını sağlar. (Haber Merkezi)