MOBBİNG BİR İNSANLIK SUÇUDUR

  • Eklenme Tarihi :01.12.2022 | 12:40
  • Muhabir :

Hürriyet Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Serdar Kahraman, Mobbingin bir insanlık suçu olduğunu ve cezasız kalacağını söyledi.

MOBBİNG BİR İNSANLIK SUÇUDUR

Kahraman İskenderun Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Yaptığı basın açıklamasında, İskenderun Devlet Hastanesi’nin acil servisinde mobbing şeklinde tanımlanan bir insanlık suçu işlendiğini iddia eden Kahraman, “Şu an yanımda bulunan ve Hürriyet Sağlık-Sen İskenderun ilçe temsilcisi olarak bulunan Ebe Şirin Sayğan, 10 Kasım Perşembe günü üyelik işlemleri ve sendikal faaliyet kapsamında İskenderun Devler Hastanesi’ne gelerek anayasal ve kanuni hakların doğan sendikal çalışma yapmak istemiştir.  Adını, unvanını ve burada ne iş yaptığını sonradan öğrenmiş olduğumuz acil serviste ATT olarak görev yapan Acil servis sorumlusu ve ne tesadüftür ki yetkili sendikanın da iş yeri temsilcisi olan E.A. isimli şahıs tarafından sendikamız ilçe temsilcisi Şirin Sayğan’ın sendikal faaliyette bulunmasını engellemek suretiyle sendikal mobbing uygulanmıştır.” dedi.

BURASI MUZ CUMHURİYETİ DEĞİL

İlgili birim sorumlusunun alenen tehdit ederek hem mobbing suçunu işlediğini, hem de sendikal faaliyeti engellediğini iddia eden Kahraman, “ Burası bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’dir. Muz cumhuriyeti değildir. Yıl neredeyse 2023 olmuş 21. asra gelmişiz ve hala bizim sağlık idarecilerimiz ve yetkili sendika temsilcisi bir insanlık suçu olan mobbnigde medet ummakta ve bunu yapmaktan da utanmamaktadır. Mobbing Bir İnsanlık Suçudur ve Cezasız Kalamaz.”

BİRİM SORUMLULUĞU GÖREVİNDEN ALINMALI

“Meslektaşım demekten imtina ettiğim ve bugün onunla aynı işi yapıyor olmaktan utandığımız bu şahsın bugünden tezi yok derhal acil servis birim sorumluluğundan alınması gerekmektedir. Başta Hatay Valisi Sayın Rahmi Doğan olmak üzere Hatay İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Mustafa Hambolat ve yönettiği hastanede işlenen insanlık suçundan bihaber olan İskenderun Devlet Hastanesi Başhakemi Sayın Dr. Veysel Yıldırım’a sesleniyorum. İdareden aldığı güç ve destek ile hiç utanmadan ve sanki marifet edasıyla mobbing suçunu işleyen İskenderun Devlet Hastanesi Ana Bina Acil Servis Sorumlusu ATT, E.A ‘ nın derhal birim sorumluluğu görevinden alınmasını ve hakkında soruşturma açılarak hak ettiği cezayı almasını istiyoruz ve günü gününe olayın takipçisi olacağımızı da bilmenizi istiyorum.” dedi.

YETKİLİ SENDİKA ARTIK YOLUN SONUNA GELMİŞTİR.

Yetkili sendikanın artık yolun sonuna geldiğini belirten Kahraman, “Yetkili sendikayı korku dağları sarmış olacak ki hastanelere idareci ve sorumlu olarak atadıkları kişileri aynı zamanda sendika temsilcisi yaparak sağlık çalışanlarını bu şekilde kontrol etmeye çalışmaktadır.  Bir idarecinin aynı zamanda sendika temsilcisi olması etik ve kabul edilebilir değildir. Ya idareci olun ya da kendinize güveniyorsanız çıkın gelin sendikacılık yapın.  Korkunun ecele faydası yoktur. Ve gün gelecek o korktuklarınız bir gün sizin sonunuz olacak.”

BİR AN ÖNCE OYUNDAN VAZGEÇİLMELİDİR

“Önemli diğer sorunlardan biri ise sağlıkta sözleşmeli idarecilik konusudur. Bir an önce sözleşmeli yöneticilik oyunundan vazgeçilmelidir. Bu uygulama bugüne kadar yandaşlıktan öteye gidememiştir. Sözleşmeli idarecilerin çoğu ya sendika yöneticisi ya da sendika temsilcisi olarak da görev yapmaktadır. Her çalışanına eşit mesafede olması gereken sendikalı yöneticiler kendi üyelerine ayrıcalık yaparken kendisinden olmayan üyelere mobbing uygulamaktadır. Kendisinden olmayan sendikaların ise 4688 sayılı kanuna göre sendikal haklarını engellemektedir.”

 ŞANTAJA BOYUN EĞMEYİN

“Buradan o cesur yürekli hür sağlık çalışanlarına sesleniyorum. Korkunuzun esiri olmayın, iradenizi ipotek altına aldırmayın, kimsenin tehdidine ve şantajına boyun eğmeyin.   Artık Hürriyet Sağlık-Sen var ve Hürriyet-Sen’in olduğu yerde mobbinge asla taviz verilmeyecek. Üyemiz olsun olmasın tüm sağlık çalışanlarının yanındayız ve gerek mobbing ve gerekse sağlıkta şiddet olayı olsun fark etmeksizin her türlü desteği vermeye hazırız.” diye konuştu.