RUTİN DİŞ HEKİMİ ZİYARETİNİN ÖNEMİ

  • Eklenme Tarihi :31.05.2022 | 09:38
  • Muhabir :

Araştırmalar, ağrı hissedene kadar ya da bir sorun yaşayana kadar ağız sağlığına önem verilmediğini gösteriyor.

RUTİN DİŞ HEKİMİ ZİYARETİNİN ÖNEMİ

Belki dental fobiden belki de ağız sağlığının genel sağlığımız kadar önemli olduğunun farkında olunmamasından tedavi ve rutin kontrol ihtiyacı uzun süre ertelenir. Diş sorunları genellikle ağrı veya rahatsızlık hissi olmadan başlar. Bir şeylerin ters gittiğini anladığımızda tedavi daha uzun süreli ya da maliyetli olabilir. Şayet 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimi ziyaretine giderseniz olası sorunlar erken tespit edilecek ve ilerlemeden tedaviye başlanacaktır. Ayrıca bu randevularda diş temizliği de yaptırarak ağız bakımınızı da sağlayabilirsiniz. Muayene esnasında hekiminiz sizi hem tedavi edici hem de koruyucu sağlık ihtiyaçlarınız hakkında bilgilendirecektir.

Düzenli ağız bakımı, diş sağlığının korunmasındaki en önemli konudur. Diş çürüğü ve diş eti hastalıkları büyük oranda önlenebilir hastalıklardır. Kişilerin kendi ağız bakımlarını ihmal etmemeleri kadar, düzenli diş hekimi kontrolünü de ihmal etmemesi önemlidir.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, dişlerin diş hekimi tarafından gözlemlenebilecek en erken belirtilerini 3 madde de sıraladı

1-Diş yüzeyinde toplu iğne başından daha ufak opak beyaz lekeler çürük başlangıcı olabilir.

2-Diş etlerinin, dişler arasına giren en ince noktasında yine toplu iğne başından daha küçük alanlar diş eti hastalığı başlangıcı belirtisi olabilir.

3-Dişlerin çiğneme yüzeyindeki hafif aşınmalar, gece diş sıkmanın ileri boyutlara ulaştığını gösteren belirtiler olabilir.

Tüm bu belirtiler ve daha fazla ancak profesyonel bir göz tarafından fark edilebilir. Ve kolayca tedavi edilebilir. (Haber Merkezi)