Sağlık Çalışanları Haklarını Alamıyor

  • Eklenme Tarihi :13.05.2022 | 10:16
  • Muhabir :

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Hatay İl Temsilciği Onursal Başkanı Metin Yılmaz, hemşireler gününü buruk kutladıklarını bildirdi.

Sağlık Çalışanları Haklarını Alamıyor

Sağlık çalışanı arkadaşlarının hak ettiği özlük hakları ve ücretleri verilene kadar hemşireler gününü buruk kutlamaya devam edeceklerini belirten Yılmaz, “Sağlık alanının omurgası sayılan hemşire arkadaşlarımız her zaman olduğu gibi tüm dünyayı saran covid 19 salgın hastalığında da büyük bir özveri göstererek bu illetin atlatılmasında büyük bir pay sahibi olmuştur. Bu süreçte arkadaşlarımız hayatı pahasına mücadele etmiş hatta kardeşlerimizi şehit verdik. 2011 yılından bu yana ilimizde gerek savaş hastanesi konumunda hizmetler verilirken salgın hastalıkta da hizmet kalitesinden hiçbir ödün verilmeden çalışmalarını sürdürmüştür.” dedi.

 

SAĞLIK ÇALIŞANLARI HAKLARINI ALAMIYOR

Başta hemşire arkadaşları olmak üzere sağlık alanındaki hiçbir meslek grubunun hakkettiği gerek maddi gerekse manevi karşılığı alamadığını belirten Yılmaz, “Gece gündüz demeden halkın sağlığı için tutulan 24 saat nöbetlerde kendi sağlıklarından olmuşlardır. Ayrıca uzun zamandır sözü verilen 3600 ek göstergenin ayrım yapılarak çoğu sağlık çalışanı arkadaşları kapsam dışında tutulma çabası asla kabul edilemez. Nasıl sağlık hizmetleri bir bütün olarak verildiği düşünüldüğünde ayrı tutulamıyorsa verilen özlük hakları da asla ayrı tutulamaz.”

 3 BİN LİRA MAAŞ KAYBI

“Son açıklanan enflasyon oranları ile çalışan arkadaşlarımızın %34 oranında maaşlarında erime olmuştur. Bir hemşire arkadaşımızın enflasyon karşısında ortalama 3 bin lira maaş kaybı yaşamaktadır. Bu anlamda acilen enflasyon farklarının 6 ayda değil aylık olarak verilmesi gerektiği gibi daha önce olduğu gibi aylık refah payı da verilmelidir. Hemşireler günü geleneksel karanfil dağıtma gününe çeviren sarı ve siyasi sendikaların görevlerinin çiçek dağıtmak olmadığını hatırlatmak isteriz.”

BAYRAM İKRAMİYESİ TALEBİMİZİ YENİLİYORUZ

“Sizlerin görevi atmam daire başkanlığı gibi kimin ne görevde çalışacağı konularını konuşmak yerine tüm çalışanların haklarını yasal zemin altında sonuna kadar aramaktır. Biz bu nedenlerden dolayı 12 Mayıs  Hemşireler Gününde kutlanacak müjdeler bekliyoruz. Hemşire arkadaşlarımız sizlerden karanfil değil saygı görmek şiddet uygulanmamak ve özlük haklarının iyileştirilmesini bekliyor. Başta hemşireler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına bayram ikramiyesi verilmesi talebimizi yeniliyoruz " dedi. (Haber Merkezi)