SEBOREİK EGZAMA NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

  • Eklenme Tarihi :23.03.2022 | 11:13
  • Muhabir :

ANTAKYA Özel Defne Hastanesi Dermotoloji Uzmanı uzman Doktor Ebru Hacer Gündüz, Seboreik Egzama hastalığı hakkında bilgiler verdi.

SEBOREİK EGZAMA NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Seboreik Egzama’nın daha çok saçlı deri, yüz, kaşlar, burun kenarı, yanaklar, kulak iç ve dış kısımlarında, pembe renkli kızarık alanlar üzerinde sarı yağlı kepeğimsi kabuklanmalar şeklinde ortaya çıkan bir Egzama olduğunu belirten Gündüz, “Seboreik Egzama nedeni nedir? Bu tür Egzama derimizde zararsız bir şekilde yaşayan Malaszesia isimli mantar mikrobunun aşırı artışı ve buna deri savunma sisteminin verdiği aşırı yanıt nedeni ile oluşur.” dedi.

HASTALIĞIN BULGULARI NELERDİR?

Hastalığın bulguları hakkında da bilgi veren Dr. Gündüz, “Hastadan hastaya değişmekle beraber özellikle burun kenarı, yanaklar, kulak iç ve arka kısmı, kaşlar ve saçlı deri sınırında kırmızı pembe zemin üzerinde ince beyaz kabuklanmalarla ortaya çıkar. Hastaların çoğunda rahatsızlık verecek bulgu yoktur. Bazen göğüs üstünde, koltuk altlarında da ortaya çıkabilir. Saçlı deride kepeklenmelerle seyredebilir. Hastalığın tanısı nasıl konulur? Tanısı klinik muayene ile kolayca konulur. Ancak bazı durumlarda diğer hastalıklardan (özellikle mantar hastalıklarından) ayırmak için tetkik istenebilir.

TOPLUMDA %5’E CİVARINDA GÖRÜLÜR

“Hastalık tamamen tedavi edilebilir mi ? Uygulanan tedavilerle hastalığın bulguları geçici bir süre ortadan kaldırılabilir. Tamamen tedavi olması her zaman mümkün değildir. Seboreik Egzama sık görülen bir hastalık mıdır? Toplumda %5’e civarında görülür. Ancak hastalar çoğunlukla bu durumun farkında bile değildirler. Saçlarda kepeklenme ile ilişkili midir? Saçlarda kepek oluşumu seboreik Egzama hafif derecedeki bir türü olup erişkinlerin yarısında görülür. Kepeklenmesi olan herkeste seboreik dermatit görülmez ancak seboreik dermatiti olan hastaların büyük kısmında kepeklenme de vardır.”

STRES HASTALIĞI ARTTIRABİLİR

“Hastalık hangi durumlarda artış gösterebilir? Yorgunluk ve duygusal stres hastalığı artırabilir.

Hangi mevsimlerde daha sıktır? Kış aylarında daha sıktır. Yaz aylarında hastalık daha hafif seyreder. 

Tedavide hangi ilaçlar kullanılır? Tedavi bulguların olduğu vücut bölgesine göre belirlenir. Saçlı deri: Burada, Çinko pirition, selenyum sülfit, ketokonazol içeren kepek karşıtı şampuanların düzenli kullanılması ile bulgular tamamen kaybolur. Kepeklerin kalın olduğu hastalarda salisilik asitli solusyonlar yardımcı olabilir. Yüz, kulak ve burun civarı: Buradaki mantar mikrobunu azaltmak için mantar karşıtı kremler önerilir. Bunun yanında kızarıklığın belirgin olduğu durumlarda ise kortizonlu kremler faydalı olur. Kulak iç kısmı için ise kortizonlu solusyonlar, kulak damlaları faydalı olur.

Vücut: Gövde, sırt, koltuk altı gibi bölgelerde olduğunda o bölgelerin mantar karşıtı şampuanlarla yıkanması, şampuanın o bölgede 5-10 dakika bekletildikten sonra durulama yapılması iyi sonuçlar verir.” dedi. (Haber Merkezi)