Sınav Stresiyle Başa Çıkma Yolları

  • Eklenme Tarihi :14.06.2022 | 10:06
  • Muhabir :

Klinik Psikolog Miray Korucu Keskin, konu hakkında bilgiler verdi.

Sınav Stresiyle Başa Çıkma Yolları

Yükseköğretim Kurumları Sınavına az bir zaman kaldı. Üniversite sınavları yaklaştıkça öğrencilerde sınav kaygısı belirtileri de ortaya çıkmaya başlayabiliyor. Çoğu insan sınava girerken, değerlendirme veya performans sergileme durumunda gergin ve endişeli hissedebiliyor. Bu durumun oldukça yaygın ve normal bir tepki olduğunu aktaran Klinik Psikolog Miray Korucu Keskin, ayrıca optimal seviyedeki kaygı veya stres, bir sınav veya performans durumunda kişiye daha iyi odaklanma ve fiziksel olarak zinde olma hali sağlayacağı için faydalı olabileceğini belirtti.

 

Ancak kaygı çok yoğun olduğunda; sınava hazırlanırken öğrenmekte ve sınav sırasında hatırlamakta ve sorulara odaklanmakta zorluk çekebiliriz. Araştırmalar bazı kişilerin sınav kaygısı yaşama olasılığının diğerlerinden daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Peki bu neden kaynaklanıyor ve duygularımızı anlamak, kontrol etmek ve daha iyi bir sınav süreci geçirmek için

Sınav Sırasında Neler Yapabilirsiniz?

Öncelikle size verilen soru kitapçığın tamamını kontrol edin ve eksik sayfa, baskı hatası veya okunmayan kısımlar varsa sınav sorumlusuna mutlaka bildirin.

Sınav başladığı zaman heyecan yaşamanın gayet normal olduğunu, sınava giren herkesin ilk dakikalarda stres yaşayabileceğini ancak bu durumun sınav sonuna kadar devam etmeyeceğini kendinize hatırlatın.

Stresin çok yükseldiğini fark ettiğinizde gözlerinizi kapatın 15-20 saniye nefes egzersizi yapın, endişeli düşüncelerden uzaklaşın. Dikkatinizi yeniden sınava odaklayın.

Başaracağınıza/kontrol edebileceğinize dair kendinizi telkin edin.

En iyi bildiğiniz alandan başlayın, sınav sırasında strateji değişikliği yapmamaya çalışın.

Soru köklerinin tamamını dikkatlice okuyun.

Uzun sorular öğrencilerin genellikle önyargılı olduğu sorulardır. Ancak bu sorular iyi açıklanmış sorulardır.

Turlama tekniğini deneyin; zorlandığınız/ilk planda çözemediğiniz soruların yanına bazı şekiller belirleyebilirsiniz:

İlk hamlede çözemedim, ama konuyu biliyorum (!)

Zaman alıcı soru, çözebilirim (?)

Zor soru, çözemeyebilirim (x)

Yorulduğunuzu, dikkatinizin dağılmaya başladığını fark ederseniz; öncelikle zamanı kontrol ederek testler arasında küçük molalar verebilirsiniz (nefes egzersizi, kas gevşeme veya küçük el, kol, boyun hareketleri deneyebilirsiniz)

Sürenizi son dakikaya kadar değerlendirin. Görmediğiniz soru kalmamasına özen gösterin.

Ebeveynlere Tavsiyeler

Beklentilerinizin gerçekçi olup olmadığını gözden geçirin.

Çocuğunuzun geçmiş başarılarını, olumlu davranışlarını, emeklerini hatırlatın.

Çocuğunuzun başarılarını diğerleriyle ile kıyaslamayın.

İhtiyaçları konusunda anlayışlı ve destekleyici olun.

Sınav süreci ve sonucundan bağımsız olarak onu sevdiğinizi hissettirin, kabul edildiğini bilmek çocuğun rahatlamasına ve stres ile daha kolay baş etmesine yardımcı olacaktır.

Bir miktar stres yaşayabileceğine dair anlayışlı ve sakin olun. Beden diliniz ve söylemleriniz uyumlu olduğu takdirde çocuğunuz vermek istediğiniz mesajı alabilecektir.

Evde olağanüstü bir durum yaratmayın. Rutinlerin benzer şekilde devam etmesi çocuğun aşina olduğu ortamda kendini daha sakin hissetmesine neden olur.

Seçenekler oluşturmasına teşvik edin, birlikte bir B planı oluşturun. (Haber Merkezi)