TEMİZLEMEK KADAR TEMİZ TUTMAK DA ÖNEMLİ

  • Eklenme Tarihi :17.12.2022 | 01:10
  • Muhabir :

Evlerimiz, ofislerimiz ve günümüzü geçirdiğimiz diğer yaşam alanları düzenli temizlenmeye ihtiyaç duyulan alanlardır.

TEMİZLEMEK KADAR TEMİZ TUTMAK DA ÖNEMLİ

 Bu alanların temizliği o alanı kullanan kişilerce veya profesyonel görevlilerce yapılsa da kullanılan malzemeler o temizliğin ömrünü, temiz geçirilen süreyi uzatabilir veya kısaltabilir. Bu sebeple kullanıcılarına vakit, kolaylık ve hijyen kazandırmayı hedefleyen yardımcı temizlik malzemeleri üreticisi Flodex, yaşam alanlarını temizlemek kadar temiz tutmak için önerilerde bulunuyor. Hijyen sağlıklı bir hayat sürmek ve düzenli bir ev yaşamı için her birimizin hedeflediği ve

olabildiğince de korumaya çalıştığı bir konu. Hijyenin olmadığı yerler insanları daha fazla probleme iterken küçük önlemler ve doğru ürün tercihleri ile yaşam alanlarının temizliği ve hijyenik hali korunabilir. İşte Flodex’ten temizliği kolaylaştıran ve koruyan öneriler:

GÜNLÜK KISA RUTİNLER İŞİ KOLAYLAŞTIRIR

Haftanın belli günlerini temizliğe ayırmak veya günlük olarak parçalara bölerek temizlik yapmak bir tercihtir. Kişilerin kolaylıkla yeterli bir temizlik yapması için ve hijyenik koşullarda yaşaması için günün çok kısa belli anları alanın toparlanmasına ayrılabilir. Kişiler kendilerini yormayacak ve sıkılmayacakları kadar 15’er dakika ve günde birkaç kez olacak şekilde temizliğe vakit ayırdığında bir seferde yapılan temizlik günlerine nazaran daha az yorulabilir ve sık rutinlerle yapıldığı için de evin temizlik işleri biriktirilmeyerek daha uzun süreli temiz ve hijyenik hal sağlanabilir. Bu; sabah, öğlen ve akşam yatmadan önce gibi kişilerin tercihine göre değişen zaman dilimlerinde tekrarlanabilir. Bu kısa sürede mikrofiber ürünler olan mop ve bezler kullanmak daha hızlı ve kalıcı temizlik sağlayacaktır.

TEMİZ TUTMAK GÜNDEME GETİRİLMELİ

Yaşam alanları her yaştan aile bireyinin, evcil hayvanların hatta misafirlerin birlikte kullandıkları çok fonksiyonlu alanlardır. Farklı kullanım şekillerine maruz kalınan bu alanların temiz tutulması adeta temizlenmesinden daha zordur. Bu sebeple aile bireyleri ile düzenli konuşmalar yaparak herkesin yaşına uygun, evi temiz tutma sorumlulukları konuşulmalı. Yetişkinler hijyen konusunda daha fazla sorumluluk alırken, çocuklara uygun bir bez ile döktükleri şeylerin temizlenmesi veya dağınıklıkların toplanması öğretilebilir.

Misafirler ev temizliğinde etkisiz gibi görünse de gelmeden önce yapılan hazırlıklar ve sonrasında yapılan toparlamalar özellikle mutfakta uzun saatlerin geçmesine sebep olur. Bu sebeple toparlamada yardımcı olmak isteyen misafirlere izin verilmeli ve öncesinde yapılan hazırlıklar sırasında aşırı çabaya girilmemelidir.

1 SEFER, DÜZENLEMEYE AYRILMALI

Düzenleme dağınıklığın önüne geçilmesinde ve hem mutfak ürünleri hem de kıyafet gibi günlük kullanılan şeylerin kolayca bulunmasını kolaylaştırır. Bir şeyi ararken geçirilen süre ve o sırada  kirlenen yerleri temizlemektense sınırlı bir vakit belirlenmeli ve düzenlenmeye ayrılmalı. Buzdolabı poşetleri ile belli gıda grupları düzenlenebilirken gıda dışında çekmece içi ürünlerin de toparlanması için kullanılabilir. Düzen olmadan düzenin korunması daha zor olduğu için düzenlemeye önem verilmeli ve devamında yerli yerinde tutmaya çalışmak tüm aile bireylerinin görevi olmalı.

ETKİLİ ÜRÜNLER TEMİZ TUTMAYA DA YARDIMCI

Temizliğe yardımcı hem kimyasal hem de kimyasal olmayan malzemeler kullanırken seçici davranmak işi kolaylaştıracak ve temizliğin kalıcılığını arttıracaktır. Oluklu süngerler, havlu paspaslar, yırtılmaya dayanıklı çöp torbaları temizlikte daha etkilidir ve kalıcı temizliğe yardımcıdır. (Haber Merkezi)