VÜCUDUNUZU TANIMAK İÇİN GELİN

  • Eklenme Tarihi :19.12.2022 | 13:39
  • Muhabir :

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Ebru Bozatlı, diyetisyenlere zayıflamak için değil, herkesin vücudunu tanımak için gitmesi gerektiğini söyledi.

VÜCUDUNUZU TANIMAK İÇİN GELİN

Yerli Malı Haftası dolayısı ile Hatay Büyükşehir Belediyesi Gastronomi Evin’de düzenlenen, “Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı İnsan” konulu söyleşide konuşan Diyetisyen Ebru Bozatlı, “Diyetisyenlere zayıflamak yada kilo almak için değil, vücudunuzu tanımak için gidin. Çünkü herkesin vücudu farklı çalışır.” dedi.

VÜCUDUMUZ BİR MEKANİZMA

Herşeyden azar azar yiyin zararı olmaz bilgisinin yanlış bir bilgi olduğunu belirten Bozatlı, “Öyle bir dünya yok. Bunu söyleyenlere çok kızıyorum. Tamamen yanlış bir bilgi. Biz zararlıyı zararlı olarak söylemek zorundayız. Bu konuda net çizgilerimizi mutlaka çizmeliyiz. Vücudumuz iyi düzenlenmiş tam bir mekanizma, bu yüzden nasıl çalıştığını ve sistemini öğrenmek zorundayız. Vücudumuz bize Allah tarafından verilen bir şey. İnancımız gereği de ona iyi bakmak zorundayız. Tam bir Ferrari, sizin bir Ferrari’niz olsa onu her yere park eder misiniz? Ona gözünüz gibi bakarsınız. Vücutlarımıza gözümüz gibi bakmalıyız.” dedi.

ÇOCUKLARINIZA YASAK KOYMAYIN

Beslenme konusunda çocuklara yasak koyulmaması gerektiğinin de altını çizen Bozatlı, “Siz çocuklarınıza rol model olun. Mesele çikolata yasak, demeyin sizde çikolata yemeyerek çocuğunuza örnek olun. Sebze tüketerek, çocuğunuzun da sebze tüketmesini sağlayın. Çocuğunuzun önünde yediklerinize dikkat edin ve dediğim gibi asla yasak koymayın. Sizler sağlıklı beslenirseniz çocuklarınızda sağlıklı beslenmeyi öğrenir ve hayatı boyunca sağlıklı beslenir. Bunu hiçbir zaman unutmayın”

ŞEKER KANSER YAPIYOR

“Mesela şekerin kanser yaptığı bilimsel olarak da kanıtlandı. Bakkallarda, marketlerde çocuklar için satılan şekerler, çok zararlı. 8-10 yaşlarında kansere yakalanmış çocuk vakalarımız var. Şekeri çocuğunuza yasaklamak yerine zararlarını anlatın, onlara neden şeker yememeleri konusunu mutlaka anlatın. Çocuğunuzun şeker ihtiyacını bakkallardan yada marketlerden alarak değil, sizler evlerinizde yaparak karşılayın ve asla çocuklarınıza seçenek sunmayın. Çünkü o mutlaka zararlısını seçecektir.” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)