23 NİSAN, MİLLİ BİRLİĞİMİZİN KENETLENMİŞ BİR İFADESİDİR

  • Eklenme Tarihi :25.04.2022 | 10:16

Hatay Dernekler Platformu Federasyonu ve Yeşilpınar Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Kılıç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

23 NİSAN, MİLLİ BİRLİĞİMİZİN KENETLENMİŞ BİR İFADESİDİR

Yayımladığı kutlama mesajında şu ifadelere yer veren Hatay Dernekler Platformu Federasyonu Başkanı Ali Kılıç, “Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal bayramlarından birisi olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl bütün yurtta ve yurt dışı temsilciliklerimizde coşku ile kutlanmaktadır. Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de açılmış ve Türk halkı bu tarihte egemenliğini ilan etmiştir. Atatürk, 23 Nisan 1924’te ‘23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, bu tarihten 5 yıl sonra ise 23 Nisan 1929’da bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır.” dedi.

Kutlama mesajının devamında dünyanın çeşitli ülkelerinden Türkiye’ye gelen çocukların Türk çocuklarının evlerinde misafir edildiğini belirten Hatay Dernekler Platformu Federasyonu Başkanı Ali Kılıç, “İlk olarak 1979 yılında altı ülkenin katılımıyla uluslararası boyutta kutladığımız bu milli bayramımız artık dünya çapında büyük değer görmekte ve her yıl ortalama kırk ülkenin katılımıyla uluslararası bir çocuk şenliği şeklinde devam etmektedir. Yabancı ülkelerden gelen çocuklar ülkemizde sevgi ile karşılanmakta ve Türk çocuklarının evlerinde misafir edilmektedir. Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı tüm dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, millî birliğimizin kenetlenmiş bir ifadesidir. Bu vesileyle, bize bu güzel bayramı armağan eden Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmaz üzere, bağımsızlık mücadelesi veren şehitlerimizi saygıyla anarken, bütün dünya kardeşliğin pekiştiği, savaşların olmadığı ve insan sevgisinin hakim olduğu bir dünya özlemiyle bayramınızı kutluyorum.” ifadelerine yer verdi. (Murat MUTLU)