8 PROJE 15 MİLYON DEĞERİNDE

  • Eklenme Tarihi :16.06.2022 | 12:10
  • Muhabir :

Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 105. Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.

8 PROJE 15 MİLYON DEĞERİNDE

Kahramanmaraş Kuyumcu Kent İhtisas Küçük Sanayi Sitesi’nde Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında ve Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı 105. Yönetim Kurulu Toplantısına Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy ve DOĞAKA Genel Sekreteri Oğuz Alibekirlioğlu katıldı.

 

PROJELERİN UYGULANMASINA BAŞLANDI

Toplantının açılış konuşmasını yapan Hatay Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Doğan, “Faaliyetlerine 2022 Yılı Çalışma Progra mı çerçevesinde devam etmekte olan Ajansımız, bu kapsamda, destek programları uygulamaları, izleme-değerlendirme çalışmaları, yatırım ortamını tanıtım ve yatırım destek faaliyetlerini sürdürmektedir. Geçtiğimiz dönemlerde başlatılan turizm altyapısının iyileştirilmesi ve gıda sanayisinin geliştirilmesine yönelik programlarda başarılı projeler ile sözleşme imzalama süreci tamamlanmış ve projelerin uygulanmasına başlanılmıştır.” dedi.

8 PROJE YÜRÜTÜLECEK

Turizm altyapısının geliştirilmesi programı kapsamında bölgemizde toplam 15 Milyon TL bedelli 8 projenin yürütüleceğini belirten Doğan, “Bu projelere Ajansımızın desteği 10 Milyon TL olacaktır. Osmaniye ilinde uygulanmakta olan gıda sanayisinin geliştirilmesine yönelik programda ise toplam yatırım tutarı 11 Milyon 773 Bin TL olan 8 adet projeye, Ajansımız tarafından faizsiz kredi desteği sağlanmaktadır. 2022 yılında ilan edilmesi planlanan yeni programlar ile ilgili çalışmalara da devam edilmektedir. Ajansımız kaynakları ile yürütülen bu programlar dışında, diğer ulusal ve uluslararası fon kaynaklarından bölgemize yatırım kazandırılması amacıyla proje başvuruları yapılmaktadır.”

22 Proje Teklifi Gönderildi

“Avrupa Birliği tarafından yürütülen FRIT Programı kapsamında, Hatay ilimizin dahil olduğu teklif çağrısına yapılan 2 başvuru uygun bulunmuştur. Deri sektörüne yönelik Kireçlik Yarma Ortak Kullanım Tesisi ile mobilya sektörüne yönelik ortak üretim ve eğitim tesisine ilave makine ve ekipman alımının gerçekleştirileceği projelerin toplam tutarı 500 Bin Euro’dur.  Ayrıca, Hatay ilinin dahil olduğu Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı’na 21 Milyon TL, Kahramanmaraş ilinin dahil olduğu Üreten Şehirler Programı’na 147 Milyon TL, her üç ilimizin de dahil olduğu Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı’na 26 Milyon TL olmak üzere toplamda 194 Milyon TL tutarında 22 adet proje teklifi gönderilmiştir. Programlarda değerlendirme çalışmaları devam etmektedir.”

ÇALIŞMALAR BAŞLANDI

“Diğer taraftan, 2024-2028 yılları arasını kapsayacak Ulusal Kalkınma Planı hazırlıkları ile uyumlu olarak aynı dönemi kapsayacak şekilde yeni Bölge Planı hazırlıkları başlatılmıştır. Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinde sosyo-ekonomik kalkınmaya yönelik tüm konuların ele alınacağı bu süreç sonunda hazırlanacak Bölge Planı, Cumhurbaşkanı onayı ile uygulanacaktır. Bölgesel kalkınmada birçok program ve projenin hayata geçmesine vesile olacak bu çalışmanın, bölgemizde kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının aktif katılımı ile hazırlanmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır.

AÇABİLME İMKANI SAĞLANACAK

“Kalkınma Ajansları tarafından 2022 ve 2023 yılları teması olarak belirlenen 'genç istihdamı'  çalışmaları kapsamında, 34 yaş altı gençlerin kendi işlerinde istihdam edilmelerine destek vermek amacıyla 'Girişimci Geliştirme Merkezi Programı' başlatılmıştır. Haziran ayı sonuna kadar iş fikirlerinin alınacağı bu program ile kendi işini kurmak isteyen gençlerimize hem danışmanlık ve mentörlük desteği verilecek hem de sermaye sahiplerinden oluşan platformlarda bu fikirlerini ortaklığa açabilme imkanı sağlanacaktır.” 

DESTEK ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİLECEK

“Bölgemizin yatırım ortamının tanıtımına yönelik faaliyetler kapsamında ise 11-12 Haziran 2022 tarihlerinde Gaziantep’te yapılan MÜSİAD 2.Türk-Arap İş Zirvesi’ne katılım sağlanmıştır. Ülkemizden ve Orta Doğu ülkelerinden çok sayıda bürokrat ve iş insanının katıldığı programda Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerindeki iş ve yatırım fırsatlarına yönelik sunum gerçekleştirilmiştir. Özet olarak ifade edilen bu faaliyetlerin yanı sıra mevcut programlar kapsamındaki projelerin izleme ve değerlendirme çalışmaları ve yatırım destek çalışmalarına devam edilmektedir.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam etti. (Haber Merkezi)