AMANOSLAR EKOTURİZME AÇILACAK

  • Eklenme Tarihi :06.07.2022 | 09:18
  • Muhabir :

TBMM Dijital mecralar Komisyon Başkanı ve Hatay AK Parti Milletvekili Hüseyin Yayman, Amanoslar’ın eko turizme açılma konusu ile ilgili bilgiler verdi.

AMANOSLAR EKOTURİZME AÇILACAK

Hatay’da terörle mücadelede elde edilen büyük başarı, Türkiye’nin Cennet Köşelerinin yeniden keşfedilmesini sağlıyor. Eşsiz manzarası, şifalı otlarıyla doğa tutkunlarını cezbeden o noktalardan biri de, Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Şarlağan Şelalesi.

Şarlağan şelalesi Manzarası ile nefes kesiyor. Doğa bitki örtüsü ile şifa dağıtıyor. Bir zamanlar teröristlerin yuvalandığı Amanos Dağları , artık yaylacıları ağırlıyor. Ekosistem açısından önemli bir merkez konumunda olan Amanos Dağları, bünyesinde ortalama bin çeşit endemik bitki barındırıyor.

Gaziantep, Hatay ve Osmaniye arasında bulunan Amanos Dağları, terörle mücadelede sağlanan başarının ardından rahat bir nefes aldı. Bölgedeki eşsiz manzarayı keşfetmek isteyenlerin sayısı giderek artıyor. Doğa yürüyüşüne çıkanlar, devasa şelalenin altında serinleyerek  ve havuzunda yüzerek yorgunluğunu atıyor. Köylüler ıhlamur çiçekleri toplayarak aile bütçesine katkı sağlıyor.

STRATEJİK ÖNEME SAHİP BİR BÖLGE

Gezi ve kamp için yaylaya çıkanlar, asırlık sedir ağaçları ve doğal su kaynarının oluşturduğu şelaleler eşliğinde doğanın tadını çıkartıyor. Ayrıca burası, Tarihi ipek yolu güzergahında bulunan tarihi ve stratejik öneme sahip bir gölge. Geçmiş zamanlarda Bir çok ticari kervanın geçtiği ve hac yolcularının uğrak yeriydi. Şimdi olduğu gibi tarihte de eşkıyaların yol kestiği kervancılardan haraç aldıkları en stratejik bir yer. Osmanlı devleti, bu yolun güvenliği için Yuvalı Güvenç arasına Paç Kalesini inşa ederek karakol oluşturmuş.

AMANOSLAR EKOTURİZM MERKEZİ OLMAYA ADAY

Tarihi ve  stratejik öneme sahip  ve doğa dokusuyla ülkemizin en önemli turizm merkezi olma konumuna sahip Amanoslar’ın, eko turizme açılma konusunda TBMM Dijital mecralar Komisyon Başkanı ve Hatay AK Parti Milletvekili Hüseyin Yayman, “Amanos Dağlarının zengin bitki örtüsü ve yaban hayatının çeşitliliği kitaplara konu olmuştur. Dağlarımızı terörden temizleyen kahraman güvenlik kuvvetlerimize teşekkür ederiz. Amanos Dağları sadece bölgemizin değil Türkiye’nin en önemli eko-sistemlerinden birine sahip. Amanoslar Flora ve faunasıyla heyecan verici bir alan. Bu bölgenin, doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılar, araştırmacılar ve şehirlerden sıkılan vatandaşlarımız için eşsiz bir turizm destinasyonu olduğunu görüyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımızla bu konuyu görüşüyoruz. Önümüzdeki günlerde Valiliğimiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığımızın ortaklığıyla dağlarımızla ilgili özel projeler geliştirip, buraları turistlerin hizmetine sunacağız” diye konuştu. (Haber Merkezi)