Amik Ovası’nın su meselesi MAYIS’TA ÇÖZÜLECEK

  • Eklenme Tarihi :20.08.2022 | 11:49

Karasu ana iletim hattında incelemelerde bulunun Yayman, 'Karasu ana iletim projesi Amik Ovasına can verecek bir proje. 36 kilometrelik bu projeyi 2023’un Nisan ayı sonunda tamamlanacak ve Mayıs ayında Reyhanlı barajı suyla dolacak.' dedi.

Amik Ovası’nın su meselesi MAYIS’TA ÇÖZÜLECEK

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Amik Ovasında ki su meselesini 2023 Mayıs ayında çözeceklerini söyledi.

Yayman, Kırıkhan’da yapımı tamamlanan Menzelet Barajından gelen sulama suyunu Reyhanlı barajına iletimini sağlayacak tünelde incelemelerde bulundu. Daha sonra Reyhanlı barajına su taşıyacak olan 36 kilometrelik Karasu ana iletim hattının beton kaplama çalışmalarını yerinde inceleyen Yayman, DSİ 6. Bölge Müdürü Ersin Gökçe’den bilgi aldı.

Karasu ana iletim hattına ilk kazmayı vurduklarını belirten Yayman, “36 kilometrelik betonorme sulama kanalını betonla kaplama çalışmasına başladık. Yani halkın tabiriyle ilk kazmayı vurduk. İnşallah 2023 yılının Nisan ayı sonunda Tahtaköprü barajından Reyhanlı barajına su taşıyacak olan bu sulama kanalımızı bitirmiş olacağız. Hayırlı uğurlu olsun. ” dedi.

 

HATAY’IN GAP PROJESİ

Bu projenin Hatay’ın GAP projesi olduğunu belirten Hüseyin Yayman, “Bu amik ovasına can verecek olan, bereket verecek olan bir proje, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım Orman Bakanımız Sayın Vahit Kirişçi’ye teşekkür ediyoruz. Allah utandırmasın. İnşallah 2023 yılından itibaren biz Amik Ovası’ndaki su meselesini tamamen çözmüş olacağız. Proje tamamlandığında Ceyhan Menzelet, Sor ve Klavuzlu Barajlarından 123 kilometrelik sulama kanalıyla Tahta köprü barajına gelecek. Tahtaköprü BarajIna getirdiğimiz suyu da 36 kilometre uzunluğundaki bu kanalla Reyhanlı Barajı’na getireceğiz. Bu 36 kilometrenin içinde iki tünel var, menfezler var. Mayıs 2023’te betonarme çalışmalarına başladığımız 36 kilometrelik kanaldan suyu Reyhanlı Barajı’na akıtacağız.” diye konuştu.

MAYISTA REYHANLI BARAJI SUYLA DOLACAK

DSİ 6. Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe, Reyhanlı Barajını dolduracak olan Karasu ana iletim hattının ilk beton kaplamasını döktüklerini belirterek, “Burada 36 kilometrelik bir kanaldan bahsediyoruz. Nihai  hedefimiz bundan sonra Nisan ayı başı gibi sulana kanalı imalatımızı tamamlayarak Reyhanlı Barajı’na  suyu getirip barajı suyla doldurmak.” diye konuştu. (Yaser ÇAPAROĞLU)