BAŞKAN SAVAŞ HADO’YA İLGİDEN MEMNUN

  • Eklenme Tarihi :25.05.2022 | 10:58
  • Muhabir :

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir radyo programında ‘Milli Proje’ olarak nitelendirdiği Hatay Deniz Otobüsü (HADO) hakkında önemli bilgiler paylaştı.

BAŞKAN SAVAŞ HADO’YA İLGİDEN MEMNUN

Programda ilk olarak HADO feribotunun avantajlarından bahseden Başkan Savaş, “Kıbrıs’ta yaşayan 40 bin insanımız var. Ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle uçakla gidip gelemiyorlardı.İnsanlarımızın HADO ile daha uygun şartlarda Kıbrıs’a ulaşmalarını sağlayacağız. Ticaretin geliştirilmesi ve turizmde her iki tarafa destek olunması için böyle bir tasarrufta bulunduk” dedi.

 

7 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR ÜCRETSİZ

Türkiye'de belediye eliyle yapılan ilk uluslararası deniz taşımacılığını hayata geçirdiklerini belirten Savaş, “Uluslararası sularda Türk bayrağının dalgalanması onur verici. Hatay’dan Girne’ye seferler düzenliyoruz ve belki de ilerleyen zamanlarda Gazimağusa’yada seferler düzenleyeceğiz. Vatandaşlarımız daha uygun şartlarda, rahatça seyahat etme imkânı bulacak. Şu anda bilet fiyatları siviller için 600, öğrenciler 400 lira. Ve 7 yaşın altındaki çocuklarımız da ücretsiz bir şekilde seyahat edebilecek. Aynı zamanda 45 kiloya kadar eşyanın götürülebildiği bir sistem kuruyoruz” diyerek ücret tarifelerinin güncellendiğini açıkladı.

SEFER SÜRESİ HAVA KOŞULLARINA GÖRE DEĞİŞİR

Feribotların sefer süresi hakkında da konuşan Savaş, “Hava koşullarına bağlı olarak süre değişebiliyor. Dalgaların olmadığı zaman ortalama 5 saat sürüyor. Feribotumuz saatte 30 deniz mili gidebiliyor. Ekonomik durumu iyi olan vatandaşlarımız uçağı tercih edebilir ama biz her kesimden insanımızın ekonomik seviyesini düşünmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

ÖNEMLİ VE STRATEJİK BİR OLAY

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC) ve Hatay’ın stratejik olarak önemli bir konumda olduğunu da ifade eden Savaş, “İki bölge arasında Türk bayraklı gemi gezdirmek bizim için de KKTC için de çok büyük bir onurdur. Bundan sonraki hedefimiz Lübnan’a sefer düzenlemek. Amacımız Roma ve Bizans dönemindeki gibi Hatay’ın eski ihtişamlı günlerine kavuşmasını sağlamaktır. Dünyanın ticaret ve turizm pastasından olabildiğince daha geniş dilimle pay almak istiyoruz. Bu sadece Hatay için değil bölgemiz ve Türkiye için çok önemli ve stratejik bir olay” dedi.

BEYRUT İÇİN GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR

Beyrut seferleri için görüşmelerin devam ettiğini de ifade eden Başkan Savaş, “Görüştüğümüz bir şirket var. Hangi şartlar daha ekonomik olursa biz o güzergâhta yolumuza devam edeceğiz. Beyrut da bu seferlere pozitif bakıyor”diye konuştu. 

BİZİM İÇİN ANLAMLI BİR GÜNDÜ

HADO’nun ilk seferinin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda gerçekleştirdiklerini ifade eden Lütfü Savaş, “ Bu özel günü seçtik ve Kıbrıs gazilerimiz ile KKTC’ye gittik. Bizim için çok anlamlı bir gündü. KKTC Cumhurbaşkanımız, meclis başkanımız, büyükelçimiz, kaymakam, belediye başkanımız ve birçok siyasi parti bizimle beraberdi” diyerek KKTC’de gösterilen ilgiden dolayı olan memnuniyetini belirtti.

ARIKLI OLUMLU YAKLAŞIYOR

KKTC Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın HADO’ya olumlu yaklaştığını vurgulayan Savaş, “Ulaştırma Bakanı daha büyük seferler yapmamızı, yük ile araba taşıyacak sistemle büyütmemizi istedi. Haziran ayının başında Türkiye ve Hatay’a gelecek. O zaman sistemin hem kalıcı olması hem de büyütülmesi konusunda fikir birliğine varacağız ” diyerek amaçlarının KKTC halkına sahip çıkmak ve yalnız olmadıklarını hissettirmek olduğunu açıkladı.

EKONOMİK KAZANÇ İÇİN DEĞİL

Önümüzdeki günlerde HADO’ya olan ilginin artacağını da sözlerine ekleyen Savaş, “Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak bu işe ekonomik kazanç elde etme gözüyle bakmıyoruz. Biz bu işe stratejik olarak bakıyoruz. O coğrafyayı sahiplenmek, insanlarımızın yanlarında olduğumuzu hissettirmek ve KKTC ile Türkiye arasındaki uyumu artırmak amacıyla yapıyoruz” dedi. (Haber Merkezi)