BİR AN ÖNCE KARAR VERMELİYİZ

  • Eklenme Tarihi :31.10.2022 | 10:31
  • Muhabir :

Sağlık Bakanlığı’nın yatırım programına alınan ancak yapılacağı yer konusunda tartışmaların yaşandığı Defne Devlet Hastanesi ile Ak Parti ve CHP düzenlenen ortak basın toplantısında görüşlerini dile getirdiler.

BİR AN ÖNCE KARAR VERMELİYİZ

 

Ak Parti kanadı Defne Devlet Hastanesi’nin arıtma tesisinin yerine yapılması konusunda öneri getirirken, CHP kanadı daha çok Defne Hastanesi ile ilgili kararı Defne Halkının vermesi gerektiği fikrini ortaya koydu. AK Parti Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik, CHP Milletvekili Serkan Topal, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, CHP İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar ve Ak Parti İl Başkanı Adem Yeşildal,  Defne İlçesinin daha doğru, daha sandıklı kamu hizmetlerinden daha iyi nasıl istifade edebilir konu başlığı ile bir araya geldiler. Defne Devlet Hastanesi nereye yapılmalı? sorusunun cevabının arandığı toplantıda, hastanenin lokasyonu konusunda birlik beraberlik mesajları verildi.

 

HATAY’IN HİZMETE İHTİYACI VAR

Toplantıda ilk sözü alan Ak Parti İl Başkanı Adem Yeşildal, Hatay’ın çekişmelere, kavgaya siyasi çekişmelere değil hizmete, birlik ve beraberliğe ihtiyacının olduğunu söyledi.   

Hatay’ın Türkiye’ye değil, tüm dünyaya örnek olacak özellikleri bünyesinde barındıran, dünyanın en güzel şehri olduğunu belirten Yeşildal, “Bu yüzden burada bu görüntüyü vermek işin esası kadar önemli. Bundan sonraki süreçte de Ak Parti olarak bizler bu taahhüde bağlı kalacağımıza, şehrimize hizmet etmek için her türlü işbirliğine açık olacağımızı bir kez daha ifade ediyorum.” dedi.

BU ŞEHRİN İHTİYACI VAR

Defne’ye kamu hizmetleri konusunda 2014 yılından bu yana mesafe kat ettiklerini belirterek, “Defne ilçemize yapılan yatırımları buradaki arkadaşlarımızın işbirliği ile yaptık. Bu bağlamda Defne Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Şunu anlatmak istiyorum netice itibari ile halkımız bizden hizmet bekliyor. Bu işin bereketi de yerel yönetimlerle, iktidarın ortak paydada bir araya gelebilmesi. Ortak aklı işletebilmesi ve halka hizmet sunabilmesi. Hiç kimse teşekkür etmekten korkmasın. Güzel yapılan işlerden dolayı herkes birbirine teşekkür etsin. Bu şehrin buna ihtiyacı var.”

DAHA BÜYÜK BİR HASTANE İÇİN ÇABALARIMIZ DEVAM EDİYOR

“Bu şehir ortak aklı işletirse inanıyorum ki Türkiye’nin 1 numaralı ili olur. Teşekkür etmekle kimse oy kaybetmez. Teşekkür etmekle kimse siyasi kariyerini tehlikeye sokmaz. Bu bağlamda toplantıya katılan herkese teşekkür ediyorum. Defne hastanemizi yatırım programına aldık. Sağlık il Müdürlüğümüzün talebi 500 yataklı idi. Bizlerde bu talebi destekliyoruz. Şu an itibari ile yapılacak Defne Devlet hastanesi 200 yataklı gibi görünüyor. Ama sadece iktidar partisi değil tüm milletvekillerimiz ile birlikte bu hastanemizin daha büyük bir hastane olması için çabalarımız devam ediyor.” dedi.

DEFNE BELEDİYESİ 7 YER GÖSTERDİ

Geldikleri noktada Hastaneyi nereye yapalım? Konusunun tartışma konusu olduğunu belirten Yeşildal, “Tartışmak güzel bir şey. Doğruyu bulmak için tartışmamız lazım. Bizler bütün samimiyetimizle konunu bütün tarafları ile konuyu konuşuyoruz. Doğal olarak Defne’ye yapılacak hastanenin yeri ile ilgili Defne Belediye Başkanımızla da istişare ediyoruz. Yazılan yazılara duyarsız kalmayıp anında cevaplarını yazmış. Defne Belediyesi hastane ile ilgili 7 tane yer gösterdi.”

HALKIN RAHAT ULAŞABİLECEĞİ BİR YERDE OLMALI

“Ancak bu yerlerle ilgili kurumunda yaptığı çalışmalarla sonucunda şöyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu belirlenen alternatif lokasyonlar şehre epeyce uzak lokasyonlar. Geneli Antakya Çevre yolunun üst tarafına isabet ediyor. Minimum 40 dönüm en az 35 dönüm gibi bir alana ihtiyacımız var. Hastanenin, halkın rahatça ulaşabileceği bir lokasyonda olmasını arzu ediyoruz. Ama tutup da 15-20 kilometre uzaklıkta yerleşimin olmadığı bir yerde yaparsak Defne halkı buna itiraz edecektir.”

BU KOINUDA BİR ÖNERİMİZ OLMUŞTU

“Bu konuda bir önerimiz olmuştu. Hatay büyükşehir Belediyesine ait arıtma tesisinin hayvan barınağının ve seraların olduğu bir alan var. Büyükşehir Belediyemizi de zarara uğratmadan, neticede bu bir zarar değildir. Kamu hizmeti verilecekse halkın istifade edeceği konularda kamu kurumları işbirliği yapar. Ama ben buradan oradaki handikapı da ortadan kaldıracak bir şey söylüyorum. 106 dönüme tekabül eden bu alandan bize minimum 35-40 dönüm tahsis edilirse ona karşılık eşdeğerde bir yeri takas etmeye de açığız.”

BİR AN ÖNCE YER İLE İLGİLİ KARAR VERMELİYİZ

“Gelin hep birlikte Defne halkımızın yürüyüş mesafesinde ve en az 50 yıl halkın ulaşılabilir bir noktada sağlık hizmeti almasını temin edecek adımı hep birlikte atalım. Bunu da bir siyasi mülahaza ile de yapmayalım. Bu hiç birimize yakışmaz. El birliği ile ortak aklı çalıştırarak bunu yapalım. Sağlık Bakanlığı proje ihalesine çıkacak. Bizim yatırımlarımız gecikmesin bir an önce başlasın. Çünkü proje ilanına çıkabilmesi için tahsis edilmiş bir alanın olması lazım. O yüzden bir an önce karar vermeli ve bu yatırımı geciktirmeyelim.” diye konuştu.

PARLAR: ÇOK İYİ DÜŞÜNMELİYİZ

CHP il Başkanı Hasan Remiz Parlar, topluma hizmet için siyaset yaptıklarını belirterek, “Siyaset topluma hizmetin en önemli araçlarından biri. Hele bu hizmet sağlıkla ilgiliyse siyasi hesapları, siyasi çıkarları bu işin dışında bırakmak zorundayız. Bu anlatma bu toplantı bence Türkiye’ye örnek bir toplantı. Defne halkının en önemli ihtiyacı bir hastane. Defne’nin devlet hastanesine ihtiyacı var. Defne gibi büyük bir ilçenin hastane olmaması çok büyük bir eksiklik. Ama bu hastaneyi yaparken de çok iyi düşünmemiz gerekiyor.” dedi.

TÜM TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLUR

Hastanenin hem merkeze yakın bir yerde olmasının yanı sıra ulaşımının da kolay olması gerektiğini belirten Parlar, “Bu kararı da ortak akılla veriyor olmamız ve bunu buruda tartışmaya açıyor olmamız da çok önemli. Ben hastanenin yeri açısından ve bir an önce temeli atılıp bu hastanenin hizmete bir an önce girmesi açısından burada alınacak olan kararın çok önemli olduğuna inanıyorum. Böyle bir kararı biz ortak akılla alabilirsek bu sorumluluğu biz hep beraber paylaşabilirsek bu bütün Türkiye’ye de örnek olur.” diye konuştu.

YILMAZ: ORTAK AKIL ÇOK ÖNEMLİ

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’da konu ile ilgili düşüncelerini dile getirirken, “Hatay her konuda her şeyi hak ediyor. Yeni ilçe olmuş olan Defne ilçemizin bir devlet hastanesine ihtiyacı var. Defne Hastanesi için doğru yeri bulmak daha önemli. Sonradan pişmanlık duyacağımıza şimdiden hep birlikte doğru yere ortak akılla karar vermek hem Defne hemde Hatay için çok önemli. Hele bu kararı ortak akılla karar verirsek çok değerli olacağını düşünüyorum.” dedi.

GÜZEL: HASTANE ÇEVRE YOLU ÜZERİNE YAPILMASINDAN YANAYIM

Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel’de Devlet Hastanesi’nin yatırım programına alınması ile ilgili emeği geçen herkese teşekkür etti.

Defne Devlet Hastanesi için göreve geldiği ilk günden bu yana mücadele ettiğini belirten Güzel, “Hastane yatırım programına alındıktan sonra Sayın Valimizin isteği üzerine alternatif yerler belirledik. Valiliğimizin yazdığı resmi yazıya 3 gün içinde cevap verdik ve çevre yolu üzerinde 7 yeri alternatif olarak gösterdik. Ben Defne Devlet Hastanesi’nin yine Defne sınırları içerisinde ama Antakya Çevre yolu üzerinde yapılmasından yanayım.” diye konuştu.

TOPAL: KİM HİZMET EDİYORSA ALLAH ONDAN RAZI OLSUN

Defne halkı için hayati önem taşıyan Defne Devlet Hastanesi’nin yapılması ile ilgili düzenlenen toplantıyı önemsediğini belirterek, “Defne Devlet Hastanesi ile ilk girişimi sayın Adem Yeşildal’ın milletvekilliği döneminde birlikte yapmıştık. Sayın Yeşildal ile birlikte dönemin bakanına çıktık ve Defne’ye devlet hastanesi istedik o dönemde nasip olmadı. Bu dönemde de sayın Hüseyin Yayman ve Hacı Bayram Türkoğlu birlikte sayın bakanımızdan Defne’ye hastane istedik. Ve sonunda Defne Devlet Hastanesi yatırım programına alındı. Hatay’a kim hizmet ediyorsa Allah ondan razı olsun.” dedi.

GEREKLİ ALT YAPI YAPILIRSA ARITMA TESİSİNİN YERİ MANTIKLI

Defne Devlet Hastanesi’nin nereye yapılacağı konusunda kararı Defne halkının vermesi gerektiğini belirten Topal, “Bu konuda Defne’de bir anket yapılmasını öneriyorum. Defne halkının çoğunluğu hastanelerini nereye istiyorsa oraya yapılmalı. Çünkü Hastanenin lokasyonu çok önemli. Herkesin rahatça ulaşıp sağlık hizmetini alması çok önemli. Turunçlu arıtma tesisinin yerine yapılması ile ilgili de gerçekten Hatay Büyükşehir Belediyesi zarar ettirilmeyecekse bana göre de mantıklı bir yer. Eğer yollarla ilgili de bir çalışma yapılacaksa gidiş gelişlerde sıkıntı olmayacaksa, hatta oraya merkezden tramvay yolu yapılırsa, gerekli alt yapı yapılırsa arıtma tesisisin yeri mantıklı olur.” diye konuştu.

ÇELİK: ŞEHRİ İLGİLENDİREN EN ÖNEMLİ KONU

Ak Parti Sabahat Özgürsoy Çelik’te yaptığı konuşmada, şehri ilgilendiren en önemli konulardan bir tanesi için bir araya geldiklerini belirterek, “Bu dersek teması çok önemli. Sizlerin huzurunuzda hem Defne Belediye Başkanıma, hemde CHP İl Başkanımıza ve CHP Milletvekilimiz Serkan Topal’a teşekkür ediyorum. Gerçekten feraset dolu bir duruş sergiliyorlar. Bizden öncede çok değerli milletvekillerimizin arzularından bir tanesi mücadelelerinden bir tanesi olan Defne Devlet Hastanesi konusunda Serkan Topal vekilimiz ve diğer CHP vekillerimizin de çabalarını biliyorum. Hepimizin ortak noktası vardı oda Defne’ye bir hastanenin şart olmasıydı.”

ARITMA TESİSİSİN YERİ UYGUN

“Bunun için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Defne Devlet Hastanesi öyle bir eser olsun ki 10 yıl sonra da 30 yıl sonra da insanlar memnun olsun. Buradaki herkesin gönlünden geçenin de bu olduğunun farkındayız. Bu yüzden istiyoruz ki bu karar istişare edilerek çıksın. Çünkü istişare ederek en doğruyu bulacağımıza da inanıyoruz. Bizim önerimiz hastanenin Arıtma tesisinin ve hayvan barınağının yerine yapılması. Buranın artılarından bir tanesinin de şehrin tam ortasında olması. Biz istiyoruz ki insanlar mağdur olmasın. Sağlık hizmeti sadece aracı olan insanlara getirilen bir hizmet değil. Herkesin bu hizmetten istifade etmesi gerekiyor. Acil bir ihtiyaç. Hal böyle olunca Defne Devlet Hastanesi’nin yürüme mesafesinde şehrin tam ortasında ulaşımın kolay olduğu bir yerde alması lazım. Alt yapı konusunda gereken neyse herkes yapmaya hazır.” diye konuştu.